Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Filip (książę Edynburga)

„`html

Reklama

Filip, Książę Edynburga

Filip, książę Edynburga (ur. 10 czerwca 1921, zm. 9 kwietnia 2021), był mężem królowej Elżbiety II i najdłużej żyjącym małżonkiem władcy w historii brytyjskiego imperium. Urodził się jako książę Filip z Grecji i Danii i był członkiem duńskiego rodu królewskiego. W 1939 roku wstąpił do Royal Navy i służył podczas II wojny światowej.

Wczesne życie

Filip był jedynym synem księcia Andrzeja i księżnej Alicji Battenberg. Po abdykacji króla Konstantyna I w 1922 roku rodzina Filipa została wygnana z Grecji, osiedlając się w Francji. Edukację rozpoczął w amerykańskiej szkole w Paryżu, następnie uczęszczał do Cheam School w Wielkiej Brytanii oraz Gordonstoun w Szkocji.

Reklama

Kariera wojskowa

Filip rozpoczął służbę w Royal Navy w 1939 roku, gdzie szybko awansował. Brał udział w wielu ważnych bitwach, w tym w bitwie o Kretę i bitwie u przylądka Matapan. Po wojnie pełnił różne funkcje w marynarce, a w 1952 roku został mianowany admirałem floty.

Małżeństwo z Elżbietą II

Filip oświadczył się Elżbiecie w 1946 roku. Po uzyskaniu obywatelstwa brytyjskiego i przyjęciu nazwiska Mountbatten, para wzięła ślub 20 listopada 1947 roku. Mieli czworo dzieci: Karola, Annę, Andrzeja i Edwarda.

Rola jako małżonka królowej

Filip aktywnie wspierał królową w jej obowiązkach, uczestnicząc w ceremoniach i wizytach zagranicznych. W 1956 roku założył Nagrodę Księcia Edynburga, promującą aktywność fizyczną wśród młodzieży. Był patronem wielu organizacji i pełnił funkcje w licznych instytucjach.

Choroba i śmierć

Filip zmagał się z problemami zdrowotnymi przez ostatnie lata życia, w tym z chorobami serca. Zmarł w zamku Windsor w wieku 99 lat, zaledwie dwa miesiące przed setnymi urodzinami. Jego pogrzeb odbył się 17 kwietnia 2021 roku w kaplicy św. Jerzego.

Zamiłowania i osobowość

Książę Filip był zapalonym sportowcem, grał w polo, żeglował i był aktywnym pilotem. Znany był z ciętego humoru i kontrowersyjnych uwag, które czasami były interpretowane jako gafy. Jako wolnomularz uczestniczył w wielu ceremoniach i rocznicach.

Odznaczenia

  • Krzyż Wielki Orderu Zbawiciela
  • Krzyż Wielki Orderu Feniksa
  • Order Imperium Brytyjskiego
  • Krzyż Wojenny (Grecja)
  • Krzyż Wielki Orderu Chryzantemy (Japonia)

„`

Reklama
Reklama