Filip IV Piękny
Filip IV Piękny (ur. 1268, Fontainebleau, zm. 29 listopada 1314) był królem Francji i Nawarry w latach 1285–1314. Był synem Filipa III Śmiałego i Izabeli Aragońskiej.
Panowanie
Filip IV rozpoczął swoje panowanie od konfliktów z królem Anglii Edwardem I o terytorium Akwitanii oraz Flandrii. W 1287 roku nawiązał kontakty z Bar Saumą, mnichiem i posłem Ilchanatu, który dążył do sojuszu z chrześcijańską Europą.
W 1297 roku Filip IV rozpoczął wojnę o podporządkowanie Hrabstwa Flandrii, która zakończyła się traktatem w Athis-sur-Orge w 1305 roku. W tym okresie Paryż znacznie zyskał na znaczeniu, stając się największym miastem zachodniej Europy z populacją około 200 tysięcy mieszkańców. W 1302 roku zwołał po raz pierwszy Stany Generalne.
Zatarg z papiestwem
Wojny Filip IV wymagały znacznych funduszy, które zdobywał poprzez konfiskaty majątków, zmianę powinności lennych na płatności pieniężne oraz nałożenie podatków na duchowieństwo. Po przejęciu sądownictwa nad duchownymi, papież Bonifacy VIII groził ekskomuniką, jednak ostatecznie nie doszło do tego z powodu wewnętrznych konfliktów w Kościele. Filip IV kazał wykopać i spalić zwłoki Bonifacego VIII jako heretyka. Kolejni papieże, poddani jego wpływom, przenieśli siedzibę z Rzymu do Awinionu, co uzależniło papiestwo od Francji aż do 1377 roku.
Przeciw templariuszom
Filip IV brutalnie rozprawił się z Zakonem Templariuszy, oskarżając ich o herezję. Z inicjatywy króla, za zgodą papieża Klemensa V, przeprowadzono proces, w wyniku którego wielu templariuszy, w tym wielki mistrz Jakub de Molay, zostało spalonych na stosie. Majątek zakonu został skonfiskowany na rzecz joannitów.
Dziedzictwo
Filip IV zmarł 29 listopada 1314 roku, a po nim panowało trzech jego synów: Ludwik X Kłótliwy, Filip V Wysoki i Karol IV Piękny. Ze względu na klątwę rzuconą przez Jakuba de Molay, ich panowanie uznawane jest za pechowe. Po nich rządy objęła dynastia Walezjuszów, co zbiegło się z okresem wojny stuletniej między Francją a Anglią.
W kulturze
Filip IV Piękny jest postacią literacką w powieści Maurice’a Druona pt. Król z żelaza, pierwszej części serii Królowie przeklęci.