Filharmonia Narodowa w Warszawie
Filharmonia Narodowa to polska instytucja kultury z siedzibą przy ul. Jasnej 5 w Warszawie. Została zbudowana w latach 1900–1901 według projektu Karola Kozłowskiego, a w 1955 roku przebudowana przez Eugeniusza Szparkowskiego. Dyrektorem naczelnym jest Wojciech Nowak, a dyrektorem artystycznym Andrzej Boreyko. Od 1955 roku organizowany jest tu Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina oraz festiwal Warszawska Jesień.
Historia
Pierwszy gmach Filharmonii został otwarty 5 listopada 1901 roku. W trakcie II wojny światowej budynek został zniszczony. Po wojnie, w 1949 roku, powołano „Filharmonię Narodową w Warszawie”. Nowa siedziba została otwarta 21 lutego 1955 roku, z głównym wejściem przeniesionym na ul. Sienkiewicza. Sala koncertowa pomieści około 1072 osób, a sala kameralna 378.
Orkiestra i soliści
Orkiestra Filharmonii Narodowej zadebiutowała podczas otwarcia gmachu w 1901 roku. Występowała pod batutą znakomitych dyrygentów, takich jak Edvard Grieg i Igor Strawinski. Na scenie wystąpili również wybitni soliści, w tym Martha Argerich, Krystian Zimerman i Mstisław Rostropowicz.
Chór Filharmonii Narodowej
Chór rozpoczął działalność artystyczną w 1953 roku pod kierunkiem Zbigniewa Soi. Dotychczas koncertował w wielu krajach Europy i poza nią. Repertuar obejmuje ponad 400 dzieł oratoryjnych oraz utworów a cappella, z naciskiem na muzykę polską, w tym kompozycje Krzysztofa Pendereckiego.
Nagrody
- 2020 – Fryderyk za nagranie opery Hagith.
- 2018 – Fryderyk za album z Litanią do Maryi Panny i innymi dziełami.
- 2017 – Grammy za płytę Penderecki conducts Penderecki.
- 2011 – Fryderyk za nagranie Requiem. Missa pro defunctis.
Gościnne występy
Filharmonia gościła wiele znakomitych orkiestr, w tym Berliner Philharmoniker i Chicago Symphony Orchestra. Występowali tu także wybitni dyrygenci, jak Leonard Bernstein i Riccardo Muti.
Organy
W 2001 roku w sali koncertowej zainstalowano nowe organy wybudowane przez firmę Karl Schuke, które posiadają 71 głosów i 3 manuały.
Inne informacje
Na bocznej ścianie budynku znajduje się tablica upamiętniająca Emila Młynarskiego.