Ferdynand III Habsburg
Ferdynand III Habsburg (1608–1657) był królem Węgier, Chorwacji oraz Czech, a także cesarzem rzymskim. Był synem Ferdynanda II Habsburga i Marii Anny Bawarskiej.
Życie prywatne
W 1631 roku ożenił się z Marią Anną Habsburg, z którą miał szóstkę dzieci, w tym Ferdynanda i Leopolda. Po jej śmierci w 1648 roku poślubił Marię Leopoldynę Habsburg, a następnie Eleonorę Gonzaga, z którą miał kolejne dzieci, w tym Eleonorę i Marię Annę.
Polityka sukcesji
Aby zabezpieczyć sukcesję, Ferdynand II koronował Ferdynanda III na króla Węgier w 1625 roku oraz na króla Czech w 1627 roku. W 1636 został wybrany na króla rzymskiego.
Wojna trzydziestoletnia
Po śmierci ojca w 1637 roku, Ferdynand III objął tron w czasie wojny trzydziestoletniej. Dążył do stabilizacji sytuacji w Niemczech i ratowania pozycji Habsburgów. W 1640 roku zwołał Sejm Cesarstwa, przywracając centralne organy władzy.
Ferdynand rozpoczął negocjacje pokojowe z Szwedami i Francuzami, co doprowadziło do przyznania książętom Rzeszy większych uprawnień. Po klęskach armii cesarskiej, ostatecznie zgodził się na podpisanie traktatu westfalskiego w 1648 roku, kończącego wojnę.
Po wojnie i reformy
Po 1648 roku Sejm Cesarstwa ograniczył władzę cesarza, co wzmocniło pozycję książąt. Ferdynand III wprowadził zmiany w administracji, umożliwiając książętom samodzielne zbieranie podatków na cele obronne.
W 1641 roku wprowadził zakaz publikacji papieskich dokumentów bez zgody cesarza, a w 1651 roku ograniczył tolerancję religijną w państwie, uznając katolicyzm za jedyną dozwoloną religię.
Pełna tytulatura
Ferdynand III był cesarzem rzymskim, królem Niemiec, Węgier, Czech oraz posiadał liczne tytuły książęce i hrabiowskie.
Bibliografia
- W. Felczak, Historia Węgier, Ossolineum, 1983.
- J. Krasuski, Historia Niemiec, Ossolineum, 2002.
- H. Wereszycki, Historia Austrii, Ossolineum, 1986.
- Z. Wójcik, Historia powszechna XVI–XVII wieku, PWN, 2001.
Linki zewnętrzne
Ferdynand III Habsburg – dokumenty w bibliotece Polona