Ferdynand I z Bułgarii
Ferdynand I (ur. 26 lutego 1861 w Wiedniu, zm. 10 września 1948 w Coburgu) był księciem Bułgarii w latach 1887–1908, a następnie carem w latach 1908–1918. Pochodził z katolickiej linii dynastii Koburgów i był najmłodszym synem Augusta Koburga oraz Klementyny Orleańskiej. Ferdynand posiadał wszechstronne wykształcenie, znał wiele języków i był zapalonym melomanem oraz artystą.
Droga do władzy
Ferdynand został księciem Bułgarii 7 lipca 1887 roku po abdykacji Aleksandra I. Szybko zyskał sympatię Bułgarów, ucząc się ich języka i angażując się w sprawy państwowe. Jego rządy charakteryzowały się pracowitością oraz złożoną osobowością, w której wiara w przesądy i astrologię odgrywały istotną rolę.
Rodzina
W 1893 roku poślubił Marię Luizę Burbon-Parmeńską, z którą miał czworo dzieci, w tym Borysa III. Po śmierci żony w 1899 roku, Ferdynand ożenił się ponownie w 1908 roku z Eleonorą Reuss-Köstritz, z którą jednak nie miał dzieci.
Car Bułgarii
W 1908 roku Ferdynand ogłosił się carem Bułgarów, uwalniając kraj od tureckiej kurateli. Jego rządy były zdominowane przez dążenie do odbudowy wpływów Rosji na Bałkanach. W 1912 roku Bułgaria wzięła udział w I wojnie bałkańskiej, odnosząc sukcesy, jednak w 1913 roku wybuchł konflikt z sojusznikami, co doprowadziło do klęski Bułgarii.
I wojna światowa
Ferdynand, zyskując miano „oszusta”, dołączył do państw Trójprzymierza. Ostatecznie w 1918 roku, po klęsce na froncie, abdykował na rzecz syna Borysa III i udał się na wygnanie, które spędził w Coburgu, gdzie zmarł w 1948 roku.
Odznaczenia
Ferdynand I był odznaczony licznymi medalami i orderami, w tym:
- Krzyż Wielki Orderu Ernesytyńskiego (1879)
- Krzyż Wielki Orderu św. Aleksandra z Diamentami (1883)
- Wielki Krzyż Orderu św. Karola (1892)
- Krzyż Żelazny (1914)
- Krzyż Wielki Orderu Marii Teresy (1917)
Podsumowanie
Ferdynand I był kontrowersyjną postacią w historii Bułgarii, charakteryzującą się skomplikowaną osobowością i złożoną polityką, która wpłynęła na losy kraju w burzliwych czasach. Jego dziedzictwo to nie tylko rządy, ale również wpływ na bułgarską arystokrację oraz powiązania z innymi europejskimi dynastiami.