Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Fairey Swordfish

„`html

Reklama

Fairey Swordfish

Fairey Swordfish to brytyjski samolot torpedowo-bombowy i rozpoznawczy, zbudowany w 1935 roku przez Fairey Aviation Co. Ltd. Jego prototyp, oznaczony jako TSR I, oblatano 31 marca 1933 roku. Samolot charakteryzował się dwupłatową konstrukcją, odkrytymi kabinami i stałym podwoziem.

Historia

W 1933 roku rozpoczęto prace nad samolotem torpedowo-bombowym, który po serii prób i modyfikacji został zaakceptowany do służby w brytyjskim lotnictwie Marynarki Wojennej jako Swordfish. Produkcja seryjna rozpoczęła się w 1936 roku, a pierwsze jednostki dostarczono w lipcu 1936 do 825 dywizjonu Fleet Air Arm.

Reklama

Samolot był używany w różnych operacjach II wojny światowej, w tym w kampanii norweskiej, atakach na włoską marynarkę i w poszukiwaniach niemieckiego pancernika „Bismarck”. Pomimo przestarzałej konstrukcji, Swordfish odnosił sukcesy, szczególnie w atakach na okręty podwodne i w walce z pancernikami.

Wersje samolotu

  • Mk. I: wersja podstawowa pokładowego samolotu torpedowego i rozpoznawczego.
  • Mk. II: wersja do zwalczania okrętów podwodnych z uzbrojeniem w postaci rakiet.
  • Mk. III: wersja z radarami ASV Mk. X do wykrywania okrętów podwodnych.
  • Mk. IV: wersja szkolna, montowana w Kanadzie.

Opis konstrukcji

Fairey Swordfish był trzymiejscowym, jednosilnikowym dwupłatowcem z konstrukcją metalową i pokryciem z płótna. Samolot miał klasyczne podwozie, hak hamujący oraz uzbrojenie składające się z karabinów maszynowych i torped. Wyposażony był w silnik gwiazdowy Bristol Pegasus, co zapewniało mu odpowiednią moc.

Zakończenie produkcji

Produkcję Fairey Swordfish zakończono 18 sierpnia 1944 roku, po wyprodukowaniu 2392 samolotów wszystkich wersji.

Bibliografia

  • Krzysztof Zalewski, Samolot torpedowy Fairey Swordfish, „Morza, Statki i Okręty” nr 4/1998.
  • Bartłomiej Balcarz, Michał M. Mietelski, „TBiU 135 Samolot torpedowy Fairey Swordfish”, Warszawa, Wydawnictwo MON, 1990.

Linki zewnętrzne

Zdjęcia

„`

Reklama
Reklama