Ewangelizacja
Ewangelizacja, z greckiego euaggelizein, oznacza głoszenie dobrej nowiny i polega na propagowaniu zasad wiary chrześcijańskiej, koncentrując się na osobie Jezusa Chrystusa. Kluczowymi elementami tego przekazu są męka, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa.
W odróżnieniu od katechizacji, ewangelizacja skupia się na osobistym poznaniu Jezusa, a jej odbiorcami są zarówno niewierzący, jak i ci, którzy nie doświadczyli osobistej relacji z Bogiem. Często nazwana jest neoewangelizacją lub drugą ewangelizacją.
Formy ewangelizacji są różnorodne i obejmują:
- Misje ewangelizacyjne
- Stowarzyszenia chrześcijańskie
- Szkoły Nowej Ewangelizacji
- Fundacje i inicjatywy lokalnych denominacji (koncerty, wykłady, dyskusje)
W kontekście terenów niegdyś chrześcijańskich, ewangelizacja nazywana jest reewangelizacją.
Ewangeliści
W Kościołach protestanckich, szczególnie ewangelikalnych, ewangelista to kaznodzieja, który głosi Ewangelię nie tylko w kościołach, ale również w miejscach publicznych, podróżując po różnych lokalizacjach. Wiele osób z różnych denominacji identyfikuje się jako ewangelista, biorąc udział w rozpowszechnianiu wiary w Jezusa jako Zbawiciela.
Tytuł ewangelisty często związany jest z osobami takimi jak Billy Graham czy Reinhard Bonnke, którzy organizują dużą liczbę zgromadzeń. Działania ewangelizacyjne odbywają się również poprzez telewizję i internet.
Wielkie protestanckie kampanie ewangelizacyjne
- Krucjata Billy’ego Sundaya w Syracuse (1915)
- Los Angeles Crusade (1949)
- London Crusade (1954)
- New York Crusade (1957)
Świadkowie Jehowy
Świadkowie Jehowy prowadzą działalność kaznodziejską na całym świecie, głównie poprzez głoszenie od domu do domu oraz w miejscach publicznych, nazywając siebie głosicielami.