Ewa Werka: Życiorys
Ewa Werka, polska śpiewaczka operowa mezzosopran, urodziła się 6 marca 1946 roku w Krośnie Odrzańskim, a zmarła 24 października 1997 roku w Poznaniu. Po ukończeniu średniej szkoły muzycznej w Zielonej Górze, studiowała wokal w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Gdańsku (1965-1970) pod okiem Zofii Janukowicz-Pobłockiej.
Debiutowała w czasie studiów, występując w operze „Kopciuszek” Gioacchino Rossiniego oraz w „Strasznym Dworze” Stanisława Moniuszki. Po ukończeniu studiów, w 1970 roku, została solistką Opery im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu, która w 1979 roku przyjęła nazwę Teatr Wielki.
Kariera artystyczna
Kariery Ewy Werki nabrała tempa dzięki występowi w „Weselu Figara” Mozarta w 1974 roku, gdzie jej aria Cherubina została doceniona przez krytyków, w tym Jerzego Waldorffa. Po objęciu dyrekcji przez Mieczysława Dondajewskiego, Werka zyskała nowe możliwości. Jej rola Renaty w „Ognistym aniele” Prokofjewa (1983) została uznana za przełom w polskiej operze.
Jednak najbardziej znaną rolą Werki była partia Benigny w „Czarnej masce” Krzysztofa Pendereckiego, której prapremiera miała miejsce 25 października 1987 roku w Poznaniu. Jej wykonanie przyniosło jej międzynarodowy rozgłos oraz uznanie krytyków.
W 1994 roku, z powodu problemów zdrowotnych, artystka na rok przerwała występy. Po powrocie, jej głos zyskał jeszcze większą głębię. Występ w roli Klitajmestry w prapremierze „Elektry” Mikisa Theodorakisa (1995) był równie wysoko oceniany jak jej wcześniejsze kreacje. Niestety, z powodu nawrotu choroby, musiała zrezygnować z dalszej kariery.
Dziedzictwo
Ewa Werka zostawiła po sobie niezatarte ślady w polskiej operze, zachwycając publiczność swoim mezzosopranowym głosem oraz talentem aktorskim. Krytycy podkreślali jej unikalną barwę głosu i zdolność do wyrażania emocji, co często skutkowało długimi owacjami. W swoim repertuarze miała wiele partii solowych z najbardziej znanych oper.
Była żoną poznańskiego aktora Piotra Wyparta. Zmarła 24 października 1997 roku i została pochowana na cmentarzu Jeżyckim w Poznaniu.