Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Europejska Wspólnota Obronna

Europejska Wspólnota Obronna (EWO)

Europejska Wspólnota Obronna (EWO) to organizacja zaproponowana przez premiera IV Republiki Francuskiej, René Plevena, w 1950 roku. Jej powstanie miało być wynikiem traktatu podpisanego 27 maja 1952 w Paryżu przez Belgii, Francję, Holandię, Luksemburg, RFN oraz Włochy.

Reklama

Motywacje i Traktat

Powstanie EWO było odpowiedzią na amerykańskie dążenia do remilitaryzacji RFN w kontekście rosnącej potęgi ZSRR oraz obaw o sytuację w Europie po II wojnie światowej. Francja, obawiając się powrotu niemieckiego militaryzmu, dostrzegała w silnej RFN szansę na ożywienie własnej gospodarki.

Negocjacje w sprawie traktatu rozpoczęły się 15 lutego 1951 roku. Dokument zakładał utworzenie europejskiej armii liczącej 40 dywizji po 13 tys. żołnierzy. EWO miała dysponować dziewięcioosobowym Komisariatem oraz Zgromadzeniem Ministrów Obrony i Parlamentarnym. Artykuł 38 traktatu przewidywał demokratyczną kontrolę nad armią przez wspólnoty europejskie.

Reklama

Upadek EWO

W miarę zbliżania się ratyfikacji traktatu, sytuacja polityczna we Francji uległa zmianie. Po śmierci Józefa Stalina i zakończeniu wojny koreańskiej, poparcie dla wspólnej armii spadło. W wyniku tego, 30 sierpnia 1954 roku, decyzję o ratyfikacji usunięto z porządku obrad Zgromadzenia Narodowego, co doprowadziło do upadku idei wspólnej polityki obronnej.

Konsekwencje

Fiasko EWO spowodowało nie tylko spowolnienie integracji europejskiej, ale także wzbudziło obawy o bezpieczeństwo kontynentu. W odpowiedzi na te zagrożenia, w październiku 1954 roku RFN przyjęto do NATO, co spotkało się z reakcją bloku wschodniego w postaci powołania Układu Warszawskiego.

Reklama

Bibliografia

  • Ryszard Zięba (red.): Bezpieczeństwo międzynarodowe po zimnej wojnie. Wydawnictwa Akademickie i Profesjonalne, Warszawa 2008
  • Peter Calvocoressi: Polityka międzynarodowa po 1945 roku. Wydawnictwo Książka i Wiedza, Warszawa 1998

Kategorie

  • 1952 we Francji
  • Historia Unii Europejskiej
  • Polityka bezpieczeństwa Unii Europejskiej
  • Projekty organizacji międzynarodowych
Reklama