Eurodac – Europejski System Rozpoznawania Odcisków Palców
Eurodac, czyli Europejski Zautomatyzowany System Rozpoznawania Odcisków Palców, to system informatyczny, który zbiera odciski palców azylantów oraz nielegalnych imigrantów w Unii Europejskiej. Został utworzony na podstawie rozporządzenia Rady Unii Europejskiej nr 2725/2000 z dnia 11 grudnia 2000, a jego celem jest umożliwienie identyfikacji państwa odpowiedzialnego za rozpatrywanie wniosków o azyl zgodnie z konwencją dublińską.
Konwencja ta została zastąpiona przez rozporządzenie Rady (WE) nr 343/2003 z dnia 18 lutego 2003, a następnie zmienione przez rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 604/2013 z dnia 26 czerwca 2013.
Struktura Systemu Eurodac
System Eurodac składa się z następujących elementów:
- Jednostka centralna: Odpowiada za system rozpoznawania odcisków palców, działająca w ramach Komisji Europejskiej.
- Centralna baza danych: Przechowuje dane dotyczące odcisków palców, do której mają dostęp odpowiednie służby w krajach członkowskich UE (z wyjątkiem Danii).
- Środki przesyłania danych: Umożliwiają wymianę informacji pomiędzy państwami członkowskimi a centralną bazą danych.
Eurodac ma na celu ułatwienie stosowania przepisów dotyczących azylu oraz poprawę efektywności współpracy w zakresie migracji w Europie.
Podsumowanie
Eurodac jest kluczowym narzędziem w zarządzaniu migracjami i procesem azylowym w Unii Europejskiej, zapewniającym odpowiednią identyfikację i współpracę między państwami członkowskimi.