Reklama
Dzisiaj jest 9 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Eugeniusz Romer

Eugeniusz Mikołaj Romer

Eugeniusz Mikołaj Romer (ur. 3 lutego 1871 we Lwowie, zm. 28 stycznia 1954 w Krakowie) był polskim geografem, kartografem i geopolitykiem. Uznawany za twórcę nowoczesnej kartografii polskiej, był współzałożycielem wydawnictwa Książnica-Atlas oraz profesorem na Uniwersytecie Franciszkańskim we Lwowie oraz Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Romer był również członkiem Polskiej Akademii Nauk oraz Polskiej Akademii Umiejętności, a jego wkład w naukę został doceniony przez wiele instytucji.

Reklama

Wykształcenie i działalność naukowa

Romer spędził dzieciństwo w Krośnie, a następnie ukończył gimnazjum w Nowym Sączu. Studia z zakresu geografii, geologii i meteorologii odbył na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz w Halle i Lwowie. W 1893 roku uzyskał doktorat.

W 1913 roku uczestniczył w Międzynarodowym Kongresie Geologicznym w Toronto, gdzie badał fiordy Kanady i Alaski. Po I wojnie światowej, od grudnia 1918 roku, pracował jako ekspert geograficzny na paryskiej konferencji pokojowej. W 1921 roku założył Instytut Kartograficzny, a w latach 1921–1924 zjednoczył spółki Książnica i Atlas.

Reklama

Okres II wojny światowej

Po zajęciu Lwowa przez Niemców w 1941 roku, Romer ukrył się w klasztorze, unikając aresztowania. Chociaż wcześniej był ateistą, rozważał przyjęcie święceń kapłańskich. Po wojnie osiedlił się w Krakowie, gdzie objął katedrę geografii na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Rodzina

Eugeniusz Romer był żonaty z Jadwigą Rossknecht, z którą miał dwóch synów: Witolda i Edmunda, obaj zostali profesorami.

Publikacje i osiągnięcia

Romer był encyklopedystą i edytorem Encyklopedii, która ukazała się w latach 1898-1907. Otrzymał wiele wyróżnień, w tym:

  • Honorowy członek Polskiego Towarzystwa Geograficznego (1920).
  • Złoty medal Towarzystwa Geograficznego w Paryżu.
  • Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (1951).

Upamiętnienie

Lodowiec Romera na Alasce oraz ulice w wielu polskich miastach noszą jego imię. W 2018 roku na Polskiej Liście Krajowej UNESCO wpisano dokumenty związane z jego działalnością w kształtowaniu granic Polski. Romer jest również patronem I Liceum Ogólnokształcącego w Rabce Zdroju.

Reklama
Reklama