Ermitaż Państwowy
Ermitaż Państwowy (ros. Госуда́рственный Эрмита́ж) to jedno z największych muzeów sztuki na świecie, z siedzibą w Petersburgu, na Nabrzeżu Pałacowym. Zostało założone w 1764 roku przez Katarzynę II Wielką w Małym Ermitażu, co stanowi podstawę jego nazwy. Muzeum jest państwową instytucją kultury i największym muzeum w Rosji.
Historia i rozwój
Głównym obiektem Ermitażu jest barokowy Pałac Zimowy, zbudowany w latach 1754-1762 dla carycy Elżbiety, według projektu Bartolomea Rastrellego. W 1766 roku Katarzyna II zleciła Denisowi Diderotowi zakup dzieł sztuki z francuskich kolekcji, co wzbogaciło zbiory muzeum o prace takich mistrzów jak Poussin, Watteau, Rembrandt, Rubens, Rafał oraz Tycjan.
Mikołaj I udostępnił zbiory publiczności, budując Nowy Ermitaż zaprojektowany przez Leo von Klenze. Po rewolucji październikowej do Ermitażu trafiły największe kolekcje prywatne, m.in. hrabiego Strogonowa i księcia Jusupowa. W 1930 roku 31 obrazów z kolekcji zostało sprzedanych amerykańskiemu milionerowi Andrew Mellonowi, które trafiły do Galerii Narodowej w Waszyngtonie.
Obecne zbiory
Obecnie Ermitaż posiada bogatą kolekcję dzieł sztuki, w tym:
- 26 obrazów Rembrandta
- 25 obrazów van Dycka
- 40 obrazów Rubensa
- 12 obrazów Poussina
- 12 obrazów Lorraina
- 12 obrazów Watteau
- 9 obrazów Tiepolo
- 11 obrazów Tycjana
- 15 obrazów Gauguina
- 31 obrazów Picassa
- 37 obrazów Matissa
- 8 obrazów Moneta
- 12 rzeźb Canovy
- 74 płótna impresjonistów, wywiezione z Niemiec
Wojna i odbudowa
Podczas II wojny światowej Ermitaż był bezpośrednio trafiony tylko dwukrotnie, mimo intensywnych bombardowań, które dotknęły miasto. Muzeum przetrwało wojnę, a jego zbiorów nie zniszczono w znaczący sposób.
Linki
Więcej informacji można znaleźć na stronie: Ermitaż Muzeum.