Erazm Ciołek
Erazm Ciołek (ok. 1492 – 6 grudnia 1546) był opatem mogilskim oraz biskupem tytularnym Laodicea in Phrygia, a także sufraganem krakowskim. Jego rodzina miała silne powiązania z lokalnymi elitami, co ułatwiło mu rozwój kariery duchownej.
Życiorys
Urodził się w rodzinie krakowskiego mieszczanina Macieja Ciołka i Agnieszki, zmarłej w 1518 roku. Miał dwóch braci: Stanisława, kanonika pułtuskiego i płockiego, oraz Jana, lekarza. Erazm rozpoczął naukę w Akademii Krakowskiej w 1507 roku, uzyskując stopień bakałarza w 1509 roku i magistra sztuk wyzwolonych w 1512 roku.
W 1522 roku, w wieku 30 lat, został opatem zakonu cystersów w Mogile, gdzie przyczynił się do rozwoju opactwa. W 1531 roku wyjechał do Rzymu jako poseł Zygmunta I, gdzie uzyskał przywileje dla polskich ordynariuszy oraz dla opatów w Mogile. Po powrocie w 1536 roku został kanonikiem krakowskim.
W 1544 roku został wybrany biskupem sufraganem, a w listopadzie tego samego roku otrzymał godność biskupa laodycejskiego od papieża. Po jego śmierci został pochowany pod kościołem mogilskim.
Podsumowanie
- Erazm Ciołek był opatem mogilskim i biskupem tytularnym Laodicea in Phrygia.
- Urodził się w Krakowie, w rodzinie związanej z lokalną elitą.
- Studiował w Akademii Krakowskiej, uzyskując tytuł magistra.
- Jako opat przyczynił się do rozwoju opactwa w Mogile.
- W 1531 roku był posłem na dwór papieski, gdzie uzyskał ważne przywileje.
- Zmarł w 1546 roku, pochowany pod kościołem mogilskim.