Dzisiaj jest 25 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Energia oddziaływania

Chcę dodać własny artykuł

Energia oddziaływania

Energia oddziaływania to skalarna wielkość fizyczna, która opisuje stan układu składającego się z co najmniej dwóch oddziaływujących ze sobą ciał. Oznaczana jest symbolem E i mierzona w dżulach ([1J]).

Właściwości energii oddziaływania

Wartość energii oddziaływania zależy od położenia obiektów względem siebie i może być opisana różnymi wzorami, w zależności od rodzaju oddziaływania. Przykłady wzorów to:

  • Energia oddziaływania elektrostatycznego: E = \frac{Q_1 Q_2}{4\pi\epsilon_0 r}, gdzie Q_1 i Q_2 to ładunki ciał, a r to ich odległość.
  • Energia oddziaływania grawitacyjnego: E = -\frac{GMm}{r}, gdzie M i m to masy ciał, a r to ich odległość.

Energia oddziaływania jest częścią całkowitej energii układu i dla układu z więcej niż dwoma ciałami, oblicza się ją jako sumę energii oddziaływania wszystkich par ciał.

Wartość energii oddziaływania

Przyjmuje się, że energia ciał oddalonych nieskończenie od siebie wynosi zero. Gdy ciała nie oddziaływują, energia oddziaływania także wynosi zero, co oznacza, że są one wystarczająco daleko, by oddziaływanie mogło być pominięte.

W przypadku ujemnej energii oddziaływania, przejście układu do aktualnego poziomu energii uwalnia energię, co świadczy o przewadze przyciągania. Natomiast dodatnia energia oddziaływania oznacza, że przejście do obecnego poziomu wymaga dostarczenia energii, co wskazuje na przewagę odpychania.