„`html
Emil Hácha – Krótkie Biogram
Emil Hácha (12 lipca 1872 – 27 czerwca 1945) był czeskim prawnikiem i politykiem, pełniącym funkcję prezydenta Czecho-Słowacji oraz Protektoratu Czech i Moraw. Po wojnie aresztowano go pod zarzutem kolaboracji z Niemcami, a zmarł w więzieniu.
Życiorys
Urodził się w Trhovych Svinach, ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Karola w Pradze. Po I wojnie światowej został sędzią, a następnie przewodniczącym najwyższego sądu administracyjnego Czechosłowacji. Był cenionym prawnikiem i tłumaczem literatury anglojęzycznej.
Prezydentura
Po kryzysie monachijskim w 1938 roku, Hácha został prezydentem jako osoba bezpartyjna. Jego wybór miał na celu przywrócenie zaufania obywateli. Jednak w marcu 1939, pod presją Hitlera, podpisał dokument akceptujący inkorporację Czech i Moraw do Niemiec.
Kolaboracja z Niemcami
- Po okupacji Czech i Moraw, Hácha pozostał na stanowisku prezydenta, próbując chronić kraj przed faszystowskimi wpływami.
- Wspierał ruch oporu, mimo że Niemcy przekształcili go w marionetkę.
- Po odsunięciu Konstantina von Neuratha, jego wpływ na sytuację w kraju znacznie osłabł.
Aresztowanie i Śmierć
Po zakończeniu wojny i zajęciu Pragi przez Armię Czerwoną, Hácha został aresztowany. Zmarł w 1945 roku w więzieniu, a jego pogrzeb był skromny, z udziałem jedynie najbliższych.
Ocena Historyczna
Hácha jest postacią kontrowersyjną: dla niektórych był idealistą próbującym ratować Czechów, dla innych zdrajcą. Historycy wskazują na jego dylematy moralne oraz wpływ na iluzję czeskiej państwowości.
Bibliografia
- Mariusz Surosz: Pepiki. Dramatyczne stulecie Czechów, Wydawnictwo W.A.B., Warszawa 2010.
„`