Eliphas Lévi: Życie i Działalność
Eliphas Lévi Zahed, właściwie Alphonse-Louis Constant (1810-1875), był francuskim autorem i masonem, znanym przede wszystkim z prac dotyczących magii. Jego pseudonim to próba przetłumaczenia imienia na język hebrajski.
Lévi urodził się w Paryżu w rodzinie sprzedawcy butów. Kształcił się w seminarium duchownym, jednak zakochał się i przerwał naukę przed przyjęciem święceń. W swoim dorobku literackim ma wiele prac o tematyce religijno-magicznej oraz politycznej, które doprowadziły go do więzienia dwukrotnie.
Kluczowe Dzieła
W 1854 roku Lévi odwiedził Anglię, gdzie spotkał Edwarda Bulwer-Lyttona. Wspólnie napisali traktat o magii, który został opublikowany w 1855 roku pod tytułem Dogme et Rituel de la Haute Magie, przetłumaczonym na angielski jako Transcendental Magic.
Do innych znaczących prac Lévi należą:
- La Clef des Grandes Mystères (1861)
- Fables et Symboles (1862)
- La Science des Esprits (1865)
- Le Grand Arcane, ou l’Occultisme Dévoilé (1898, publikacja pośmiertna)
Wpływ i Dziedzictwo
Nauki Lévi miały ogromny wpływ na rozwój magii, szczególnie po jego śmierci. Jego prace, choć uznawane za „mroczne”, nie były nacechowane fanatyzmem, a on sam nie starał się zyskać na nich finansowo. Lévi wprowadził karty tarota do swojego systemu magicznego, co uczyniło je kluczowym elementem w zachodniej magii.
Jego podział pentagramów na dobre i złe, gdzie dobre mają formę pięcioramiennej gwiazdy, a złe – odwróconej gwiazdy, zyskał popularność. Ten ostatni symbol został wykorzystany przez Antoniego Szandora LaVeya, założyciela Kościoła Szatana.
Literatura w Języku Polskim
- Eliphas Lévi, Wysoka Magia. Część praktyczna: Rytuał, Agencja Wydawnicza „Mefis”, 1993
- Eliphas Lévi, Dogmat i Rytuał Wysokiej Magii. Tom Drugi: Rytuał, Wydawnictwo XXL, 2009
- Eliphas Lévi, Historia Magii, Dom Wydawniczy „Bellona”, 2000
- Éliphas Lévi, Magiczny rytuał Sanctum Regnum, Lashtal Press, 2015