Eleonora Akwitańska
Eleonora Akwitańska (ok. 1122 – 1 kwietnia 1204) była królową Francji i Anglii, a także jedną z najpotężniejszych kobiet średniowiecznej Europy. Uczestniczyła w drugiej krucjacie i była jedyną kobietą, która pełniła rolę królowej zarówno w Francji, jak i Anglii.
Wczesne życie
Eleonora była córką księcia Wilhelma X Akwitańskiego i Aénor de Châtellerault. Wychowywała się na kulturalnym dworze, gdzie zdobyła wykształcenie literackie i muzyczne. Po śmierci brata została dziedziczką Akwitanii.
Księżna Akwitanii
W 1137 roku, po śmierci ojca, Eleonora została księżną Akwitanii. Jej małżeństwo z królem Ludwikiem VII Francuskim odbyło się w tym samym roku. Mimo początkowej miłości, małżeństwo zakończyło się rozwodem w 1152 roku, m.in. z powodu braku potomstwa oraz konfliktów z Kościołem.
Małżeństwo z Henrykiem II
Po rozwodzie Eleonora poślubiła Henryka II Plantageneta, z którym miała pięciu synów i trzy córki. Małżeństwo było burzliwe, a Eleonora odegrała ważną rolę w polityce angielskiej, będąc regentką w imieniu swojego syna Ryszarda I po śmierci Henryka w 1189 roku.
Bunt i uwięzienie
W 1173 roku jej syn Henryk Młody Król zbuntował się przeciwko ojcu. Eleonora wspierała jego działania, co doprowadziło do jej aresztowania przez Henryka II. Po 15 latach uwięzienia, po śmierci męża, odzyskała wolność i zaczęła rządzić w imieniu Ryszarda.
Ostatnie lata
Eleonora zmarła w 1204 roku w opactwie Fontevraud. Została pochowana obok swojego męża i syna. Była patronką wielu poetów i pozostaje znaczącą postacią w historii.
Rodzina
Eleonora miała dwie córki z Ludwikiem VII: Marię i Alicję, oraz osiem dzieci z Henrykiem II, w tym Ryszarda Lwie Serce i Jana bez Ziemi.
W kulturze popularnej
- Postać Eleonory pojawia się w sztuce Jamesa Goldmana „Lew w zimie”.
- W wersji filmowej z 1968 roku zagrała ją Katharine Hepburn.
- Jest bohaterką wielu książek i gier, m.in. „Pieśń Królowej” Elizabeth Chadwick oraz gry „Civilization VI”.