Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Edward Marczewski

„`html

Reklama

Edward Marczewski

Edward Marczewski, wcześniej znany jako Szpilrajn (15 listopada 1907 – 17 października 1976), był polskim matematykiem pochodzenia żydowskiego, profesorem i rektorem Uniwersytetu Wrocławskiego.

Życiorys

Marczewski ukończył Liceum Batorego w Warszawie w 1925 roku, będąc w pierwszym roczniku maturzystów tej szkoły. Następnie rozpoczął studia na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie nawiązał współpracę z wybitnymi matematykami, takimi jak Kazimierz Kuratowski, Stefan Mazurkiewicz oraz Wacław Sierpiński. W 1932 roku obronił pracę doktorską pod kierunkiem Sierpińskiego.

Reklama

W 1946 roku, wspólnie z Bronisławem Knasterem, Hugonem Steinhausem i Władysławem Ślebodzińskim, założył czasopismo matematyczne Colloquium Mathematicum, w którym pełnił rolę redaktora naczelnego przez wiele lat. W 1958 roku został członkiem korespondentem, a w 1966 roku członkiem rzeczywistym Polskiej Akademii Nauk.

Był żonaty z Zofią Bursche, córką ewangelickiego pastora Edmunda Burschego.

Dorobek naukowy i dydaktyczny

Marczewski był autorem około 100 prac naukowych w dziedzinach takich jak:

  • topologia
  • teoria miary
  • teoria mnogości
  • algebra

W 1996 roku opublikowano jego dzieła zebrane, zawierające 92 prace. Był twórcą wrocławskiej szkoły algebraicznej oraz algebraicznej teorii niezależności. Wśród jego uczniów znaleźli się Siemion Fajtlowicz i Kazimierz Głazek.

Marczewski był również autorem haseł w Polskim Słowniku Biograficznym.

„`

Reklama
Reklama