Edward Lear
Edward Lear (12 maja 1812, Highgate – 29 stycznia 1888, San Remo) był angielskim poetą i rysownikiem, znanym przede wszystkim jako autor limeryków. Pochodził z rodziny wielodzietnej, był 21. dzieckiem, z którego sześcioro zmarło. Wychowywała go najstarsza siostra, Anna. Lear nie założył własnej rodziny i podejrzewano go o homoseksualizm. Mimo braku formalnego wykształcenia, od piętnastego roku życia utrzymywał się z rysunku, co wiązało się z jego pasją do sztuki. Cierpiał na epilepsję, ale jego twórczość była niezwykle bogata i różnorodna.
Był nie tylko utalentowanym rysownikiem, ale również poetą, który przyczynił się do popularyzacji poezji nonsensownej, w tym limeryków. Jego najsłynniejszym dziełem jest A Book of Nonsense, zbiór 112 limeryków z ilustracjami własnego autorstwa. Lear był również ilustratorem książek o ptakach, co przyniosło mu uznanie w środowisku artystycznym, a nawet jego nazwisko zostało nadane dla ara błękitnej (Anodorhynchus leari).
Życie i kariera
Edward Lear prowadził intensywne życie artystyczne, podróżując po Europie, Lewancie, Indiach i Cejlonie. Większość swojego życia spędził w Grecji i Włoszech. Jego podróżom towarzyszył kot o imieniu Foss, który był jego wiernym kompanem przez 17 lat. Lear nawiązał wiele przyjaźni z osobistościami swojego czasu, w tym z poetą Alfredem Tennysonem oraz Edwardem Stanleyem, hrabią Derby.
Wybrane dzieła
- Illustrations of the Family of the Psittacidae, or Parrots, 1832
- A Book of Nonsense, 1846
- Journals of a Landscape Painter in Greece and Albania, 1851
- Nonsense Songs, Stories, Botany and Alphabets, 1871
- Laughable Lyrics, 1877
Wydania polskie
- Księga nonsensu, 1958
- Jak miło jest znać Pana Leara, 1973
- Czterdzieści cztery opowiastki, 1998
Podsumowanie
Edward Lear pozostaje w pamięci jako wybitny przedstawiciel poezji nonsensownej i ilustracji wiktoriańskiej. Jego twórczość, zróżnicowana i pełna fantazji, wpłynęła na rozwój literatury dziecięcej i sztuki ilustracyjnej. Jego prace, w tym limeryki i ilustracje, są nadal cenione i studiowane.