Reklama
Dzisiaj jest 9 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Edward Dembowski

Edward Dembowski

Edward Dembowski (1822-1846) był polskim działaczem niepodległościowym, filozofem, krytykiem literackim i publicystą, związanym z Związkiem Narodu Polskiego. Organizował powstanie krakowskie w 1846 roku.

Reklama

Życiorys

Dembowski urodził się 31 maja 1822 roku jako syn Julii z Kochanowskich i Leona Dembowskiego, konserwatywnego kasztelana. Jego radykalne poglądy przyniosły mu przydomek „czerwonego kasztelanicza”. W trakcie studiów był pod wpływem Hegla oraz francuskich socjalistów utopijnych.

Debiutował w 1841 roku w warszawskim „Czasie” i wydawał „Przegląd Naukowy”, pismo młodej inteligencji. Był także autorem wielu rozpraw literackich, publikując m.in. w poznańskim „Roku”.

Reklama

Dembowski stał na czołe nieudanego powstania krakowskiego. Zginął 27 lutego 1846 roku podczas ostrzału procesji patriotycznej przez wojska austriackie w Podgórzu. Pochowany jest na starym cmentarzu Podgórskim w Krakowie.

Poglądy

Inspiracje Dembowskiego wywodziły się z idei Joachima Lelewela. W swojej krytyce kładł nacisk na ideowo-polityczne kryteria oceny sztuki, sprzeciwiając się zarówno konserwatyzmowi, jak i umiarkowanym liberalnym postawom. Krytykował eklektyzm i estetyzm, promując aktywną działalność społeczną i poezję zaangażowaną.

Upamiętnienia

Dembowski jest upamiętniony w literaturze, filmach, szkołach oraz ulicach:

  • Wiersz „Emisariusz” Władysława Anczyca (1848)
  • Wiersz Wisławy Szymborskiej „List Edwarda Dembowskiego do ojca”
  • Film „Pasja” Stanisława Różewicza
  • Szkoły noszące jego imię w różnych miastach Polski
  • Ulice Dembowskiego w wielu miastach, w tym Krakowie i Warszawie
  • Pomniki i tablice pamiątkowe w Krakowie

Inne

Statek Polskich Linii Oceanicznych nosił imię Edwarda Dembowskiego.

Bibliografia

W literaturze polskiej Dembowski pozostaje postacią znaczącą, a jego idee i działalność są przedmiotem badań historyków i literaturoznawców.

Linki zewnętrzne

Więcej informacji na temat Edwarda Dembowskiego można znaleźć w dostępnych publikacjach oraz zasobach internetowych.

Reklama
Reklama