„`html
Edward Aleksander Raczyński
Edward Aleksander Raczyński herbu Nałęcz (21 stycznia 1847 – 6 maja 1926) był polskim kolekcjonerem sztuki, twórcą galerii w Rogalinie oraz ojcem Edwarda Bernarda Raczyńskiego, prezydenta RP na uchodźstwie w latach 1979-1986.
Życiorys
Edward Raczyński był wnukiem hr. Edwarda Raczyńskiego, synem Rogera Maurycego Raczyńskiego i księżnej Zenaidy Lubomirskiej. Po uznaniu przez ojca za syna, otrzymał formalne pochodzenie. Maturę zdał w 1866 roku, a następnie ukończył studia prawnicze.
W 1904 roku odziedziczył tytuł hrabiowski, potwierdzony w Austrii. Jako twórca galerii obrazów w Rogalinie, zgromadził 466 dzieł sztuki, w tym prace Olgi Boznańskiej, Jana Matejki i Jacka Malczewskiego. Obecnie w galerii zachowało się około 350 dzieł.
Raczyński był również prezesem Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie. W uznaniu zasług, papież Pius IX nadał mu tytuł szambelana oraz przyznał Order Piusa IX i medal Benemerenti. Jego życie osobiste było burzliwe, a według niektórych historyków, był pierwowzorem Leona Płoszowskiego z powieści Bez dogmatu Henryka Sienkiewicza.
Rodzina
Raczyński miał skomplikowane życie osobiste. Zakochany w kuzynce Róży Potockiej, ostatecznie poślubił w 1877 roku hrabiankę Marię Beatrix Krasińską, córkę Zygmunta Krasińskiego, jednak ich małżeństwo było nieudane. Po jej śmierci, w 1886 roku, ożenił się ponownie z Różą Potocką, z którą miał dwoje dzieci: Rogera Adama i Edwarda Bernarda.
- Małżeństwo z Marią Beatrix Krasińską (1877): Ojciec Karola Rogera Raczyńskiego (1878-1946)
- Małżeństwo z Różą z Potockich (1886): Ojciec Rogera Adama i Edwarda Bernarda Raczyńskiego
„`