Edukacja ekologiczna
Edukacja ekologiczna, będąca istotnym elementem edukacji środowiskowej, ma na celu kształtowanie świadomości ekologicznej społeczeństwa. Opiera się na zasadzie „myśleć globalnie – działać lokalnie”. Proces ten jest definiowany jako psychologiczno-pedagogiczne oddziaływanie na jednostki, które ma na celu promowanie poszanowania środowiska naturalnego.
W ramach edukacji ekologicznej wprowadza się do programów nauczania tematykę ochrony środowiska na różnych poziomach edukacji, łącząc wiedzę przyrodniczą z postawą humanistyczną. Dąży się również do tworzenia krajowych i międzynarodowych systemów kształcenia specjalistów oraz menedżerów w dziedzinie ochrony środowiska.
Formy edukacji ekologicznej
- Kształcenie ustawiczne – poprzez ulotki i programy edukacyjne.
- Kształcenie dzieci i młodzieży w zakresie ekologii.
- Organizacja zielonych szkół.
Edukacja ekologiczna ma swoje miejsce w formalnym systemie kształcenia, co potwierdza Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 27 sierpnia 2012 r. Wprowadza ono oddzielną ścieżkę edukacyjną o charakterze wychowawczo-dydaktycznym, która rozpoczyna się od II etapu edukacyjnego (klasy IV-VI).
Podsumowanie
Działania edukacyjne są skierowane głównie do dzieci i młodzieży, a ich celem jest zwiększenie świadomości ekologicznej i promowanie proekologicznych zachowań. Realizowane są zarówno przez szkoły, jak i organizacje ekologiczne, co przyczynia się do większej dbałości o środowisko naturalne.