Reklama
Dzisiaj jest 9 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Edmund Whittaker

Edmund Taylor Whittaker

Edmund Taylor Whittaker (24 października 1873 – 24 marca 1956) był angielskim naukowcem, który zajmował się matematyką, fizyką, astronomią oraz historią nauki. Był laureatem Medalu Sylvestera (1931) i Medalu Copleya (1954) oraz członkiem Royal Society, Royal Astronomical Society i Papieskiej Akademii Nauk.

Reklama

Życiorys

Dzieciństwo i edukacja

Whittaker urodził się w Southport, w rodzinie o niezależnych finansach. Początkowo edukację pobierał w domu, a następnie uczęszczał do Grammar School w Manchesterze. W wieku dziewiętnastu lat rozpoczął studia w Trinity College na Uniwersytecie Cambridge, gdzie jego zainteresowania koncentrowały się na matematyce stosowanej. W 1894 roku zdobył nagrodę Sheepshanks Exhibition w astronomii, a w 1896 roku otrzymał Nagrodę Smitha za osiągnięcia w matematyce klasycznej.

Kariera zawodowa

W 1896 roku Whittaker został członkiem Trinity College i rozpoczął wykłady w Cambridge, wprowadzając innowacyjne metody nauczania, szczególnie w zakresie analizy matematycznej. Jako profesor astronomii na Uniwersytecie w Dublinie oraz Królewski Astronom Irlandii, miał znaczący wpływ na rozwój astronomii. Po przejściu na emeryturę w 1943 roku, kontynuował działalność akademicką, zakładając Edynburskie Laboratorium Matematyczne.

Reklama

Dorobek naukowy

Whittaker był autorem licznych prac z zakresu teorii względności oraz elektromagnetyzmu. Jego najważniejszym dziełem jest „Historia teorii eteru i elektryczności”, które ukazuje rozwój tych nauk do końca XIX wieku. Wykładał również na temat analizy numerycznej, a jego wykłady zostały zebrane w publikacji z 1924 roku.

Nagrody i wyróżnienia

  • Członek Londyńskiego Stowarzyszenia Matematycznego
  • Medal De Morgana (1935)
  • Członek Royal Society (1905)
  • Medal Sylvestera (1931)
  • Medal Copleya (1954)
  • Tytuł szlachecki (1945)

Teologia

Whittaker był gorliwym chrześcijaninem, który w 1930 roku przeszedł na katolicyzm. W 1935 roku otrzymał odznaczenie Pro Ecclesia et Pontifice oraz został członkiem Papieskiej Akademii Nauk. Jego wykłady z teologii zaowocowały publikacjami „Początek i koniec świata” oraz „Przestrzeń i Duch”.

Reklama
Reklama