Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Eden (raj)

Rajski Ogród Eden

Eden, znany jako Gan Eden w języku hebrajskim, jest biblijnym rajem stworzonym przez Boga dla pierwszych ludzi, Adama i Ewy. W ogrodzie tym panowała harmonia, a ludzie mieli dostęp do wszelkich owoców, z wyjątkiem zakazanego drzewa poznania dobra i zła. Ewa, skuszona przez Szatana w postaci węża, zerwała owoc z tego drzewa i podała go Adamowi. To nieposłuszeństwo spowodowało ich wygnanie z Raju, który strzegły cheruby oraz ognisty miecz, aby nikt nie mógł dostąpić owoców z drzewa życia.

Reklama

Położenie Edenu

Księga Rodzaju nie dostarcza szczegółowych informacji o lokalizacji Edenu, który opisywany jest jako uporządkowana przestrzeń z różnorodnością drzew. W ogrodzie płynęła rzeka, dzieląca się na cztery odnogi: Piszon, Gichon, Chiddekel i Perat. Tradycyjnie, lokalizację Edenu umiejscawia się w rejonie Bliskiego Wschodu, w szczególności w Mezopotamii, Turcji lub Iraku. Niektórzy naukowcy, jak David Rohl, wskazują na dolinę Tabriz w Iranie jako możliwe położenie Raju.

Eden jako symbol raju

Słowo „raj” pochodzi z perskiego „paradis”, co oznacza „ogród” lub „ogrodzone miejsce”. Utrata raju symbolizuje brak obecności Boga w ludzkim życiu, a odkupienie jest często postrzegane jako powrót do utraconego stanu. W Nowym Testamencie Eden jest przedstawiany jako miejsce, do którego można powrócić po śmierci.

Reklama

Interpretacje judaistyczno-chrześcijańskie

W tradycji żydowskiej rajskie warunki mają być przywrócone pod panowaniem Mesjasza. Wczesni pisarze chrześcijańscy również odnosili się do idei raju, sugerując, że idealne warunki na ziemi będą możliwe po zmartwychwstaniu. Święty Efrem widział raj jako miejsce na wysokiej górze, co wskazuje na rozwijającą się ideę powrotu do utraconego Raju.

Nowy raj na ziemi

Księga Apokalipsy zapowiada nową ziemię i nowe niebo, które będą piękniejsze niż pierwotny Eden. To wskazuje na nadzieję na odnowienie świata.

Żydowska myśl i socjalizm

W XIX wieku wizje żydowskich nacjonalistów ewoluowały w kierunku zbiorowego mesjasza. Mojżesz Hess przedstawiał raj jako idealny ustrój społeczny na ziemi, co znajduje odzwierciedlenie w współczesnym judaizmie.

Świadkowie Jehowy

Świadkowie Jehowy wierzą, że zamierzenie Boga, by ziemia stała się rajem, wciąż obowiązuje. Uczą, że raj zostanie przywrócony po usunięciu złoczyńców, a zmartwychwstali będą mogli żyć w tej nowej rzeczywistości.

Reklama
Reklama