Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Eddy Merckx

Eddy Merckx

Eddy Merckx, właściwie Edouard Louis Joseph Merckx (ur. 17 czerwca 1945) to belgijski kolarz, uznawany za jednego z najwybitniejszych sportowców w historii kolarstwa. W trakcie kariery, trwającej od 1965 do 1978 roku, zdobył cztery medale na mistrzostwach świata i był znany jako „Kanibal” z powodu swojego niezaspokojonego głodu zwycięstw.

Reklama

Kariera

Merckx rozpoczął swoją zawodową karierę w 1965 roku, zdobywając złoty medal na mistrzostwach świata w 1964 roku. W 1966 roku wygrał dwa z tzw. „monumentów kolarstwa”: Mediolan-San Remo i Tour des Flanders. W 1969 roku zdominował Tour de France, zdobywając wszystkie trzy klasyfikacje: generalną, górską i sprinterską. W sumie odniósł 525 zwycięstw, w tym 445 jako zawodowiec.

„Kanibal”

Merckx był niekwestionowanym liderem w kolarstwie, wygrywając więcej wyścigów niż jakikolwiek inny zawodnik. Nosił koszulkę lidera w Tour de France przez 110 dni i zdobył 34 etapy, co przez długi czas było rekordem.

Reklama

Wszechstronność

  • 5 × Giro d’Italia
  • 1 × Vuelta a España
  • 3 × mistrz świata w kolarstwie szosowym
  • Wszystkie „pomniki kolarstwa” wygrane wielokrotnie

Problemy z dopingiem

W 1969 roku Merckx został wykluczony z Giro d’Italia z powodu podejrzeń o doping, co do dziś uważa za niesłuszne oskarżenie. Mimo to aktywnie potępia doping w kolarstwie, podkreślając, że sport jest niesprawiedliwie traktowany w porównaniu do innych dyscyplin.

Życie prywatne

Po zakończeniu kariery Merckx zajął się biznesem, zakładając firmę produkującą rowery. W 1967 roku ożenił się z Claudine Acou. Król Belgii Albert II nadał mu tytuł barona, a w 2000 roku został uznany za „Belga Stulecia”.

Upamiętnienie w kulturze

  • Nadano mu przydomki: „Kanibal”, „Einstein dwóch kółek” oraz „Le Géant”.
  • W Brukseli otwarto stację metra jego imienia.
  • Aktor Luis de Funés odnosi się do Merckxa w filmie „Przygody Rabina Jakuba”.

Eddy Merckx to nie tylko legenda kolarstwa, ale także ikona kultury, której osiągnięcia i wpływ na sport pozostają niezatarte do dziś.

Reklama
Reklama