Reklama
Dzisiaj jest 9 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Dżungla

Dżungla – definicja i pochodzenie

Dżungla to termin, który pierwotnie odnosił się do formacji roślinnej typowej dla nadrzecznych terenów w północno-wschodniej Azji Południowej. W szerszym znaczeniu, używany jest jako synonim wilgotnych lasów równikowych. Pochodzi od sanskryckiego słowa „jaṅgala”, oznaczającego „nieużytek”, co odnosiło się do terenów nienadających się do uprawy.

Reklama

Ewolucja znaczenia

Początkowo termin „dżungla” dotyczył lasów nadrzecznych w dolnym biegu Gangesu i Brahmaputry. Z biegiem czasu zaczął obejmować inne trudno dostępne lasy wtórne, które są wczesną fazą rozwoju równikowego lasu deszczowego w Azji Południowej i Południowo-Wschodniej.

Cechy charakterystyczne dżungli

Dżungla charakteryzuje się:

Reklama
  • Bujnym rozwojem podszytu, z licznymi lianami, krzewami światłolubnymi i roślinami zielnymi.
  • Powstawaniem w wyniku zniszczenia warstwy drzew, co umożliwia dostęp światła do dolnych warstw roślinności.
  • Obecnością na brzegach rzek, w granicach lasu lub w wyniku działań antropogenicznych, takich jak wyręby lasów.

Nieporozumienia dotyczące dżungli

Gęsta roślinność, w tym licznie występujące liany, sprawia, że dżungla często bywa mylnie identyfikowana jako las pierwotny. W rzeczywistości wnętrza pierwotnych wilgotnych lasów równikowych, na przykład w Półwyspie Indochińskim, są zazwyczaj pozbawione krzewów. W bardziej świetlistych lasach równikowych na Półwyspie Indyjskim występują natomiast liczne bambusy.

Współczesne użycie terminu

Termin „dżungla” zyskał na popularności jako zamiennik dla pierwotnych wilgotnych lasów równikowych. Chociaż jego użycie w języku potocznym jest powszechne, pojawiły się również publikacje specjalistyczne, które przyjęły ten termin w szerokim znaczeniu, często z pełną świadomością jego genezy.

Reklama
Reklama