Dżokhang – Najstarsza Buddyjska Świątynia w Tybecie
Dżokhang (tyb. ཇོ་ཁང་) to najstarsza buddyjska świątynia w Tybecie, zbudowana około 641 roku w Lhasie przez króla Songcen Gampo. Świątynia jest jednym z duchowych centrów buddyzmu tybetańskiego.
Historia
Dżokhang został wzniesiony podczas rządów króla Songcen Gampo, który ożenił się z córką nepalskiego władcy Narendradewy, Bhrikuti. Ślub ten zainicjował przymierze oraz przeniesienie stolicy z Jumbulagang do Lhasy. Budowa świątyni miała na celu wprowadzenie buddyzmu do Tybetu. W realizację projektu zaangażowani byli nepalscy budowniczy, którzy nadali świątyni styl wihary. W chwili przybycia kolejnej królewskiej małżonki, Wencheng, świątynia była już prawdopodobnie ukończona.
Architektura
Kompleks Dżokhang składa się z wielu świątyń, kaplic, dziedzińców oraz budynków mieszkalnych. Centralny budynek, w kształcie kwadratu o bokach 44,5 m, jest oryginalną budowlą z VII wieku. Oddziela go od pozostałych części korytarz procesyjny zwany Nangkorem. W kompleksie znajdują się także rezydencje Dalajlamy i Panczenlamy oraz siedziba tybetańskiego rządu. W kolejnych stuleciach dobudowano dormitoria dla mnichów i inne niezbędne pomieszczenia.
Galeria zdjęć
- Dhvaja, symbol zwycięstwa
- Wnętrze Dżokhang
- Rzeźba lwa
- Kolumnada
- Młynki modlitewne
Podsumowanie
Dżokhang jest nie tylko miejscem kultu, ale również ważnym elementem dziedzictwa kulturowego Tybetu, łączącym historię, architekturę i duchowość buddyzmu tybetańskiego.