„`html
Dzikowiec
Dzikowiec, znany też jako Ebersdorf bei Neurode, to wieś w Polsce, położona w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim, w gminie Nowa Ruda.
Położenie
Wieś znajduje się w dolinie Dzika, pomiędzy Garbem Dzikowca a Górami Sowimi, na wysokości 470-505 m n.p.m.
Podział administracyjny
W latach 1975–1998 Dzikowiec należał do województwa wałbrzyskiego.
Historia
Dzikowiec powstał na początku XIV wieku jako wieś królewska. Pierwsza wzmianka o kościele pochodzi z 1337 roku. W 1390 roku część wsi zakupiły kanonicy regularni z Kłodzka, a w 1597 roku wieś przeszła w ręce jezuitów, pozostając w ich posiadaniu do kasaty zakonu w 1776 roku. W 1781 roku w pobliżu otwarto pierwszą kopalnię węgla kamiennego, a do 1787 roku wieś liczyła 137 domów, a także posiadała kościół, szkołę, młyn wodny, tartak i cegielnię. W XIX wieku Dzikowiec zyskał na znaczeniu jako miejscowość letniskowa. W 1906 roku przez wieś poprowadzono linię kolejową. Po 1945 roku Dzikowiec zachował swój rolniczo-przemysłowy charakter, z dominującym rolnictwem.
Zabytki
Na terenie Dzikowca znajdują się następujące obiekty zabytkowe:
- Kościół św. Marcina z 1645 roku, z barokowym wyposażeniem.
- Dwór z drugiej połowy XVII wieku, przebudowany w XIX wieku.
- Plebania z 1791 roku.
- Krzyż pokutny z XIV-XVI wieku.
- Trzy wiadukty kolejowe z początku XX wieku.
Zabytki przyrody
Na pobliskim wzgórzu Wapienna znajduje się nieczynny kamieniołom wapieni dewonu, znany z bogatych znalezisk skamieniałości. Badania prowadzone były tu od końca XVIII wieku przez znanych geologów.
Oświata
W Dzikowcu działa Zespół Szkół Społecznych, który obejmuje Niepubliczną Szkołę Podstawową i Niepubliczne Przedszkole, zarządzane przez Ochotniczą Straż Pożarną.
Sport
W wsi działał piłkarski klub „Burza”, który odniósł sukces, awansując do klasy A. Klub został jednak rozwiązany i nie uczestniczy w rozgrywkach od 2018 roku.
„`