„`html
Dzierżysław
Dzierżysław (niem. Dirschel) to wieś w Polsce, zlokalizowana w województwie opolskim, w powiecie głubczyckim, w gminie Kietrz.
Nazwa
Nazwa miejscowości wywodzi się od imienia założyciela, Dzierżysława, którego imię oznacza „ten, który posiada sławę”. Najstarsza zanotowana nazwa to Dirslowice, co w tłumaczeniu oznacza „wieś Dzierżysława”. W późniejszym czasie nazwa została zgermanizowana na Dirschel.
Historia
W pobliżu Dzierżysławia odkryto w 2007 roku obozowisko kultury magdaleńskiej. Miejscowość historycznie przynależała do obszaru Moraw, a po wojnach śląskich znalazła się w granicach Prus. W czasie plebiscytu na Górnym Śląsku w Dzierżysławiu uprawnionych do głosowania było 1226 osób, z czego 99,8% głosowało za Niemcami. Po II wojnie światowej miejscowość weszła w skład Polski.
Kopalnia gipsu
W Dzierżysławiu działała kopalnia gipsu od 1812 roku, a na skalę przemysłową rozpoczęto wydobycie w 1870 roku w trzech kopalniach. Eksploatacja trwała do 1972 roku, kiedy to złoża się wyczerpały, co prowadziło do szkód górniczych w okolicy.
Religia
Na terenie wsi swoją działalność prowadzi Kościół Rzymskokatolicki.
Zabytki
W rejestrze zabytków znajdują się:
- Kościół parafialny pw. św. Bartłomieja z XIV wieku, z późniejszymi zmianami.
- „Willa w lesie” z 1920 roku przy ul. Wojska Polskiego 18.
- Stanowiska kultury szeleckiej i kultury magdaleńskiej w okolicy.
Linki zewnętrzne
Więcej informacji można znaleźć na stronie: Dzierżysław.
„`