Dzierżyńsk (Kojdanów)
Dzierżyńsk, znany również jako Kojdanów, to miasto położone w obwodzie mińskim na Białorusi, będące siedzibą administracyjną rejonu dzierżyńskiego. W 2010 roku liczba mieszkańców wynosiła około 25,2 tys.
Historia
Początki osadnictwa w Dzierżyńsku sięgają XI wieku. Miasto było częścią Rusi Kijowskiej, a od XIV wieku należało do Wielkiego Księstwa Litewskiego. W połowie XVI wieku przeszło w ręce rodu Radziwiłłów, stając się ośrodkiem kalwinizmu. W 1613 roku Krzysztof Radziwiłł ufundował nowy kościół ewangelicko-reformowany.
W XVIII wieku Dzierżyńsk był częścią powiatu mińskiego. Po II rozbiorze Polski znalazł się w guberni mińskiej Imperium Rosyjskiego. W 1871 roku otwarto stację kolejową. W czasie wojny polsko-bolszewickiej miasto było przez pewien czas pod polskim zarządem.
W 1932 roku zmieniono nazwę z Kojdanowa na Dzierżyńsk, nadając miastu status stolicy Polskiego Rejonu Narodowego im. Feliksa Dzierżyńskiego. Po 1940 roku zniszczono zamek oraz kościół ewangelicko-reformowany. W czasie II wojny światowej, w 1941 roku, utworzono getto, które zostało zlikwidowane w 1942 roku, a jego mieszkańcy zostali zamordowani.
Urodzeni w Dzierżyńsku
- Ludmiła Hraznowa – ekonomistka i polityk
- Antoni Potocki – pisarz i krytyk literacki
- Awrom Rajzen – pisarz i poeta w języku jidysz
- Sara Rejzen – poetka i tłumaczka w języku jidysz
- Zalman Rajzen – dziennikarz i badacz literatury żydowskiej
- Anastasija Winnikawa – piosenkarka