„`html
Dzierżązna
Dzierżązna to wieś w Polsce, zlokalizowana w województwie łódzkim, w powiecie zgierskim, w gminie Zgierz, nad rzeką Dzierżązną, będącą dopływem Czarnawki. W latach 1975–1998 miejscowość była częścią województwa łódzkiego. W Dzierżąznej odbyły się trzy edycje Futrzakonu, pierwszego polskiego konwentu futrzaków.
Historia
Przed II wojną światową folwark w Dzierżąznej miał dwóch współwłaścicieli: Bolesława Duszyńskiego i Felicję Pawełczyńską, oboje z Łodzi. W latach 30. XX wieku Bolesław Słomnicki nabył 30 morgową działkę, na której zbudował dom wzorowany na pałacyku Józefa Piłsudskiego. Po rozpoczęciu okupacji niemieckiej, oboje właścicieli zostali wysiedleni, a folwark przeszedł pod kontrolę lokalnego volksdeutscha, Alfreda Krinke. Do końca 1942 roku majątek miał trzech administratorów, a następnie został przejęty przez łódzką policję jako filia obozu dla małoletnich Polaków.
Oboz dla małoletnich Polaków
W latach 1943-1945 w majątku funkcjonowała filia łódzkiego obozu dla młodocianych Polaków, w której przetrzymywane były dziewczęta w wieku 14-16 lat.
Uwagi
Historia Dzierżąznej jest przykładem skomplikowanych losów miejscowości w czasie II wojny światowej oraz ich wpływu na lokalne społeczności.
Linki zewnętrzne
- Kategoria: Zgierz (gmina wiejska)
„`