Dziekaństwo
Dziekaństwo, znane również w języku niemieckim jako Dziekanstwo, to wieś w Polsce, znajdująca się w województwie opolskim, w powiecie opolskim, w gminie Komprachcice.
Nazwa
Nazwa wsi ma polskie pochodzenie i odnosi się do jej historycznego związku z dziekanem katedry opolskiej. W przeszłości miejscowość była znana jako Dikkanowitz lub Dziekanowice. Obecna nazwa została potwierdzona w spisie geograficzno-topograficznym z 1835 roku autorstwa J.E. Mullera.
Historia
Pierwsza wzmianka o Dziekaństwie pochodzi z 1531 roku, kiedy to funkcjonował młyn należący do dziekana. W 1811 roku, w wyniku sekularyzacji dóbr kościelnych, część mieszkańców odkupiła grunty. W 1845 roku wieś zamieszkiwało 139 osób, a w 1980 roku liczba ta wzrosła do 179. Młyn wodny działał jeszcze w XIX wieku, ale nie jest znana data jego zamknięcia.
Podczas plebiscytu w 1921 roku mieszkańcy wsi wykazali minimalną „proniemiecką” postawę, oddając 52 głosy za Niemcami i 51 za Polską. W latach 30. XX wieku miejscowość nosiła nazwę Dechantsdorf. Po II wojnie światowej, Dziekaństwo pozostało małą miejscowością, którą zamieszkuje obecnie 223 osoby.
W wiosce znajduje się zabytkowa kapliczka dzwonnica z 1868 roku, w której znajdują się obrazy św. Tekli i św. Józefa z przełomu XIX i XX wieku.
Symbol wsi
Dziekaństwo obecnie używa herbu gminy Komprachcice, wcześniej posiadało własną pieczęć z herbem przedstawiającym rozpędzonego konia.
Podsumowanie
Dziekaństwo to wieś z bogatą historią, której nazwa i symbolika odzwierciedlają jej związki z lokalnym duchowieństwem oraz przeszłość. Dziś jest to spokojna miejscowość, zachowująca swoje tradycje i charakter.