Dzisiaj jest 25 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Dywizjon 317

Chcę dodać własny artykuł

„`html

317 Dywizjon Myśliwski „Wileński”

317 Dywizjon Myśliwski „Wileński” był jednostką lotnictwa myśliwskiego Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii, sformowaną 20 lutego 1941 roku w Acklington.

Formowanie i działania

Dywizjon został utworzony z personelu 5 pułku lotniczego i początkowo dysponował samolotami Hawker Hurricane Mk-I. Gotowość bojową osiągnął w kwietniu 1941 roku. Po pierwszych starciach z niemieckimi bombowcami, dywizjon brał udział w obronie Kanału Bristolskiego oraz osłonie konwojów morskich. W lipcu 1941 roku przeszkolono go na Hurricane Mk-II.

W 1942 roku, po przekształceniu w jednostkę myśliwców, dywizjon zyskał na znaczeniu, regularnie osłaniając konwoje oraz wykonując loty ofensywne nad Francją. W marcu 1944 roku przeszedł szkolenie w bombardowaniu i strzelaniu, a 6 czerwca 1944 roku brał udział w inwazji we Francji, wspierając wojska lądowe.

Bitwa nad Gandawą

1 stycznia 1945 roku, podczas ataku na lotnisko St. Denijs, dywizjon stoczył walkę z niemieckimi myśliwcami, osiągając znaczne sukcesy, lecz ponosząc też straty. Po zakończeniu działań wojennych pozostał w składzie brytyjskich wojsk okupacyjnych do 3 stycznia 1947 roku, kiedy to został rozwiązany.

Dowódcy i samoloty

  • Dowódcy eskadry „A”: kpt. pil. Antoni Wczelik, kpt. pil. Józef Brzeziński
  • Dowódcy eskadry „B”: por. pil. Henryk Szczęsny, por. pil. Piotr Ozyra
  • Samoloty: W dywizjonie używano m.in. Spitfire Mk.Vb.

Symbole dywizjonu

Odznaka dywizjonu, zatwierdzona w 1943 roku, przedstawiała kondora na tle krzyża. Święto dywizjonu obchodzono 20 lutego, a znakiem rozpoznawczym były litery „JH” na kadłubach samolotów.

Upamiętnienie

Tradycje dywizjonu są kultywowane przez 3 Bazę Lotniczą we Wrocławiu.

„`