315 Dywizjon Myśliwski „Dębliński”
315 Dywizjon Myśliwski „Dębliński” był jednostką lotnictwa myśliwskiego Polskich Sił Powietrznych, sformowaną 8 stycznia 1941 roku na lotnisku w Acklington. W skład dywizjonu weszli przede wszystkim piloci z Centrum Wyszkolenia Lotnictwa w Dęblinie, a jego pierwszym samolotem był Hawker „Hurricane” Mk-I.
Formacja i działania
Dywizjon osiągnął gotowość bojową 13 marca 1941 roku, po czym uczestniczył w osłonie konwojów morskich oraz w licznych misjach ofensywnych nad Francją i Belgią. Zmiany w wyposażeniu i taktyce miały miejsce w ciągu całego okresu działalności, w tym przejścia na samoloty Supermarine „Spitfire” Mk-II i Mk-IX. W trakcie wojny dywizjon zestrzelił wiele niemieckich samolotów, w tym 53 Fieseler Fi 103.
Kluczowe wydarzenia
- 14 sierpnia 1941 – Zwycięstwo nad 30 Messerschmittami.
- 6 czerwca 1944 – Osłona inwazji na Normandię.
- 30 lipca 1944 – Zestrzelenie 8 niemieckich myśliwców w trakcie misji nad Norwegią.
- 25 kwietnia 1945 – Ostatni lot bojowy, osłona nalotu na Berchtesgaden.
Dywizjon został rozwiązany 6 grudnia 1946 roku po zakończeniu działań wojennych.
Personel dywizjonu
Do znanych pilotów dywizjonu należeli m.in. Michał Cwynar, Jakub Bargiełowski oraz Francis „Gabby” Gabreski, który pełnił służbę w latach 1942–1943.
Samoloty
Dywizjon operował różnymi modelami samolotów, w tym:
- Hawker „Hurricane” Mk-I
- Supermarine „Spitfire” Mk-IIA, IIB, Mk-VA, VB, VC
- Supermarine „Spitfire” Mk-IXC, Mk-IXB
- North American „Mustang” Mk-III
Symbole dywizjonu
Odznaka dywizjonu przedstawiała walczącego koguta na trójkątnej tarczy. Święto dywizjonu obchodzono 14 sierpnia, a znakiem rozpoznawczym były litery „PK” umieszczone na kadłubach samolotów. Piloci nosili niebieskie jedwabne szaliki do stroju lotniczego.