303 Dywizjon Myśliwski Warszawski im. Tadeusza Kościuszki
303 Dywizjon Myśliwski był jednostką lotnictwa myśliwskiego Polskich Sił Powietrznych, działającą w Wielkiej Brytanii podczas II wojny światowej. Utworzony 2 sierpnia 1940 roku, dywizjon zyskał uznanie za swoją skuteczność w czasie Bitwy o Anglię oraz wielu innych operacji wojskowych.
Historia i organizacja
Dywizjon dziedziczył tradycje III/1 Dywizjonu Myśliwskiego. Pierwszym dowódcą był mjr Zdzisław Krasnodębski, a ostatnim mjr Witold Łokuciewski. Dywizjon nosił szkarłatne szaliki i obchodził swoje święto 1 września.
Główne operacje
- Bitwa o Anglię
- Ofensywa myśliwska nad Francją
- Rajd na Dieppe
- Osłona konwojów
- Alianckie naloty na Niemcy
- Inwazja na Niemcy
Dywizjon 303 w Bitwie o Anglię
Dywizjon 303 był jedną z najskuteczniejszych jednostek w Bitwie o Anglię, uzyskując 126 pewnych zestrzeleń. Pomimo kontrowersji związanych z dokładnością tych danych, jednostka ta pozostaje w czołówce dywizjonów myśliwskich II wojny światowej.
Wybrani piloci
- Mieczysław Adamek
- Josef František
- Witold Urbanowicz
- Jan Kowalski
- Marian Bełc
Odznaka i godło dywizjonu
Odznaka dywizjonu, zatwierdzona w 1943 roku, miała kształt okrągłej tarczy z amarantowymi pasami oraz czapką krakuską. Godło na samolotach zawierało oznaczenia 111 Eskadry Myśliwskiej.
Upamiętnienie
Dywizjon 303 został upamiętniony w literaturze, muzyce oraz filmie. Arkady Fiedler w swojej książce „Dywizjon 303” przyczynił się do popularyzacji historii jednostki. Wspomniano o nim również w utworach muzycznych i filmach fabularnych o tematyce wojennej.
Pomniki
W 2011 roku odsłonięto replikę myśliwca Hawker Hurricane Mk I w Muzeum-Pracowni Literackiej Arkadego Fiedlera, symbolizującą dziedzictwo dywizjonu.