„`html
Dyszno
Dyszno to wieś w województwie zachodniopomorskim, w powiecie myśliborskim, położona w gminie Dębno. W 2012 roku liczba mieszkańców wynosiła 195. W latach 1975–1998 wieś była częścią województwa szczecińskiego.
Historia
Wieś ma długą historię, sięgającą czasów Nowej Marchii, która powstała około 1250 roku. Od XV do XVIII wieku właścicielem była rodzina von Schönebeck, a później rodzina von Humboldt, w której skład wchodzili znani bracia: Aleksander i Wilhelm. Po 1945 roku wieś stała się częścią Polski.
Architektura i atrakcje
- Kościół pw. św. Wojciecha: Zbudowany w XVI wieku, z ryglową wieżą z XVIII wieku. Kościół został odbudowany po zniszczeniach II wojny światowej.
- Pozostałości pałacu: Pałac zbudowany w latach 1830-1840, wielokrotnie przebudowywany, obecnie w stanie ruiny.
- Park krajobrazowy: Założony w XIX wieku, zachowany w pierwotnych granicach, z dębami i stawami.
Środowisko przyrodnicze
W Dysznie znajduje się park krajobrazowy, w którym rośnie wiele starych drzew, w tym pomnikowe lipy i dęby o obwodach do 750 cm. Obszar jest czysty i nieskażony, z występowaniem chronionego rokitnika zwyczajnego.
Gospodarka
Na koniec 2005 roku w Dysznie działało 53 gospodarstwa rolne, zajmujące się głównie uprawą zbóż oraz hodowlą trzody chlewnej i bydła. Gleby w regionie są klasy IIIb i IVa.
Edukacja
Dzieci z Dyszna uczęszczają do Szkoły Podstawowej w Różańsku, a młodzież do Gimnazjum Publicznego w Smolnicy. Biblioteki dostępne są w Różańsku i Warnicach.
Ludność
W ciągu ostatnich trzech stuleci liczba mieszkańców wsi zmieniała się. W 1800 roku wynosiła 294, a w 2010 roku spadła do 198.
Podsumowanie
Dyszno to wieś o bogatej historii i ciekawych atrakcjach turystycznych, otoczona piękną przyrodą. Mimo niewielkiej liczby mieszkańców, zachowuje unikalny charakter i tradycje.
„`