Dzisiaj jest 25 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Dymówka

Chcę dodać własny artykuł

„`html

Dymówka (Hirundo rustica)

Dymówka, znana jako jaskółka dymówka, to niewielki ptak wędrowny z rodziny jaskółkowatych (Hirundinidae). Jest powszechnie występującym gatunkiem w Eurazji, Afryce Północnej oraz Ameryce Północnej.

Występowanie

Dymówka zasiedla prawie całą Eurazję, północną Afrykę oraz większość Ameryki Północnej. Zimuje w południowej i południowo-wschodniej Azji, Australii oraz niektórych wyspach Oceanii. W Polsce jest bardzo licznym ptakiem lęgowym, przylatującym wiosną oraz migrującym na południe na jesieni.

Podgatunki

  • H. rustica rustica – Europa, północna Afryka
  • H. rustica transitiva – Liban, Syria, Izrael, Jordania
  • H. rustica savignii – Egipt
  • H. rustica gutturalis – wschodnie Himalaje, Korea, Japonia
  • H. rustica tytleri – południowa Syberia
  • H. rustica saturata – wschodnia Syberia
  • H. rustica mandschurica – północno-wschodnie Chiny
  • H. rustica erythrogaster – Ameryka Północna

Charakterystyka

Dorosły samiec osiąga długość 17–19 cm, a samica jest nieco mniejsza. Posiada smukłą sylwetkę, niebiesko-czarną barwę ciała oraz ceglastoczerwone podgardle. Dymówki mają słaby dymorfizm płciowy, a młode ptaki charakteryzują się matowym upierzeniem.

Głos i zachowanie

Głos dymówki to świergoczący śpiew oraz alarmujące „ciwit ciwit”. Ptaki te spędzają większość dnia w powietrzu, polując na owady, a podczas migracji mogą pokonywać znaczne odległości.

Środowisko i pożywienie

Dymówki preferują środowiska związane z działalnością człowieka, gniazdując w oborach i stajniach. Ich dieta składa się głównie z drobnych owadów, które łapią w locie.

Okres lęgowy

Okres lęgowy trwa od maja do lipca, a samice składają 4-5 jaj. Wysiadywanie trwa 14-16 dni, a młode opuszczają gniazdo po 19-23 dniach, jednak są jeszcze karmione przez rodziców przez kilka tygodni.

Status i ochrona

Dymówka jest uznawana za gatunek najmniejszej troski (LC) przez IUCN. W Polsce jest objęta ścisłą ochroną gatunkową. Populacja dymówki w kraju wynosi około 1,7–2,2 miliona par lęgowych, a jej liczebność wykazuje tendencję spadkową, co jest efektem modernizacji rolnictwa i polowań w Afryce.

„`