Dylaki
Dylaki (niem. Dyloken) to wieś położona w województwie opolskim, w powiecie opolskim, w gminie Ozimek. Znajduje się 9 km od Ozimka i 28 km od Opola. W obrębie Dylak wyróżnia się administracyjnie część Michalanka oraz nieformalnie Dylaki-Osiedle.
Znaczące obiekty
W Dylakach można znaleźć:
- ponad 100-letni tartak wodny z młynem,
- klasztor sercanek,
- dwie kapliczki z XIX i XX wieku,
- krzyż przydrożny.
W miejscowości działa zespół taneczny „Dialog” oraz rzymskokatolicka parafia pw. św. Antoniego.
Infrastruktura
Dylaki mają dobrze rozwiniętą infrastrukturę drogową, z 13 drogami, w tym jedną wojewódzką (463) i jedną powiatową (nr 1732). Miejscowość obsługują dwa przystanki autobusowe, z połączeniami do Opola i Kluczborka.
Wieś jest zelektryfikowana oraz posiada sieć wodociągową, która powstała w 1993 roku. W 1997 roku zakończono proces telefonizacji. Dylaki dysponują także wieżą GSM.
W miejscowości funkcjonują przedszkole oraz Publiczna Szkoła Podstawowa im. Karola Miarki. Istnieje również jednostka OSP z remizą.
W okolicy znajdują się szlaki turystyczne i agroturystyka, w tym restauracja „Neli” oraz stadnina koni „Dwór Zawiszy”.
Historia
Wzmianki o Dylakach pojawiają się po 1900 roku, wcześniej były przysiółkiem Szczedrzyka. W 1898 roku powstała fabryka Artura Fuchsa. W 1929 roku utworzono jednostkę straży pożarnej. W 1936 roku zmieniono nazwę z Dyloken na Thielsdorf, a w 1940 roku zbudowano kościół neoromański dla lokalnej społeczności katolickiej.
Etymologia nazwy
Nazwa miejscowości prawdopodobnie pochodzi od nazwiska Dylla, które występuje w okolicy.
Bibliografia
- Madeja Józef, Powiat opolski. Szkice monograficzne; Instytut Śląski w Opolu, Opole 1969.