Dwór (pałac) Mieroszewskich w Sosnowcu
Dwór Mieroszewskich, usytuowany w dzielnicy Zagórze w Sosnowcu, został zbudowany około 1840 roku przez hrabiego Józefa Mieroszewskiego. Zastąpił on wcześniejszy, drewniany dwór modrzewiowy i znajduje się na wzniesieniu. Obiekt jest jednym z dwóch pałaców, które istniały w tym miejscu. W zachowanym parku o powierzchni 2,5 ha, obecnie zajmowanym przez sosnowiecki szpital miejski, można spotkać pomniki przyrody.
Architektura i historia
Pierwotnie dwór miał formę parterowego, murowanego budynku z naczółkowym dachem i balkonikiem. W trakcie budowy wykorzystano belki z rozebranego drewnianego dworu. W 1876 roku, podczas przebudowy, budynek został podwyższony o piętro, a jego elewacja wzbogacona o dwa szczyty. W latach 70. XX wieku usunięto przybudówkę od wschodu, co nadało pałacowi symetryczny kształt.
Obecnie, dwór jest klasycystyczny, pięcioosiowy, z trzyosiowym ryzalitem środkowym. Od strony północnej znajduje się ganek z kolumnami, podtrzymującymi balkon. Całość kryta jest czterospadowym dachem, który w północnej części przechodzi w dwa szczyty.
Właściciele i funkcje budynku
- Pierwszy właściciel: Józef Mieroszewski
- Kolejni właściciele: Jadwiga z Siemieńskich Mieroszewska, Jacek Siemieński, Chrystian Gustaw von Kramsta
- Obecny właściciel: Miasto Sosnowiec
Od lat 70. XX wieku do 2023 roku w dworze znajdowała się Pracownia Konserwacji Dzieł Sztuki.