Duża Cerkwica
Duża Cerkwica to wieś położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie sępoleńskim, w gminie Kamień Krajeński. W latach 1975-1998 miejscowość należała do województwa bydgoskiego.
Historia
Wieś ma bogatą historię, sięgającą 1217 roku, kiedy to została po raz pierwszy wzmiankowana. Początkowo była własnością kościelną, a kościół parafialny został założony w 1615 roku. Istnieje tradycja, według której św. Wojciech przejeżdżał przez Cerkwicę w drodze do Prus, a jego zwłoki przebywały tutaj przez pewien czas.
W XII wieku przez wieś prowadziła istotna droga z Nakła do Raciąża. Na prawym brzegu Kamionki miały miejsce tzw. pakt cerkwicki, kiedy król Kazimierz Jagiellończyk spotkał się z szlachtą (15.09.1454), co doprowadziło do bitwy pod Chojnicami.
Kościół i zabytki
W Dużej Cerkwicy znajduje się kościół filialny pw. św. Wojciecha, zbudowany w 1833 roku. Jest to budynek jednonawowy z trójbocznie zamkniętym prezbiterium oraz niską wieżą. Wnętrze kościoła charakteryzuje się barokowym, rokokowym oraz klasycystycznym wystrojem z okresu od XVII do XIX wieku. Obok kościoła stoi drewniana dzwonnica z XIX wieku oraz zachowały się drewniane i murowane zagrody z końca XIX i początku XX wieku.
W Dużej Cerkwicy działa młyn „Kamionka”, który istnieje od średniowiecza, oparty na przywileju z 1634 roku, a został rozbudowany w 1912 roku. Obecnie jest to własność prywatna.
Demografia i edukacja
Na koniec 2015 roku wieś liczyła 372 mieszkańców. W miejscowości znajduje się szkoła podstawowa, a początki oświaty w Dużej Cerkwicy sięgają czasów przed I wojną światową.