Dzisiaj jest 25 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Duch Święty

Chcę dodać własny artykuł

Duch Święty

Duch Święty (hebr. Ruach ha-Kodesz, gr. to hagion Pneuma, łac. Spiritus Sanctus) jest w chrześcijaństwie trzecią Osobą Trójcy Świętej, równą Ojcu i Synowi. Nie jest bytem zrodzonym ani stworzonym, a jego pochodzenie różni się w tradycjach zachodniej i wschodniej. W tradycji zachodniej Duch pochodzi od Ojca i Syna, natomiast w tradycji wschodniej od Ojca przez Syna. W doktrynach antytrynitarnych nie jest uznawany za Osobę Boską.

Duch Święty w Starym Testamencie

Duch Święty pojawia się w Starym Testamencie, choć często interpretowany jest jako moc Boża, a nie osoba. Użycie pojęcia ruah w Księdze Rodzaju odnosi się do twórczej mocy Boga. Prorocy mówili za sprawą Ducha Świętego, co znalazło odzwierciedlenie w wyznaniu wiary. W księgach prorockich Duch Jahwe przedstawiany jest jako nieosobowa moc.

Dary Ducha Świętego

W Księdze Izajasza (Iz 11, 2) wymieniane są dary Ducha Świętego: mądrości, rozumu, rady, męstwa, umiejętności, pobożności, bojaźni Bożej. Liczba siedmiu darów wywodzi się z tradycji. W Dziejach Apostolskich Piotr Apostoł podkreśla boskość Ducha Świętego.

Charyzmaty

W Nowym Testamencie wyróżniono charyzmaty Ducha Świętego, takie jak: słowo mądrości, wiary, prorokowania, dar języków oraz uzdrawiania. W Ef 4:7-16 opisane są dary objawiające się w posługach Kościoła, w tym apostolstwa i nauczania.

Znaczenie darów Ducha Świętego

Dary Ducha Świętego są nadprzyrodzonym wyposażeniem Kościoła, służą do ewangelizacji, służby oraz dawania świadectwa uświęconego życia.

Owoce Ducha Świętego

Owoce Ducha, opisane w Liście do Galatów (5, 22-23), obejmują: miłość, radość, pokój, cierpliwość, dobroć, wierność, łagodność, wstrzemięźliwość. Są one rezultatem życia w społeczności z Bogiem.

Pisma pierwszych chrześcijan

Wczesne pismach chrześcijańskich Duch Święty przedstawiany jest jako działający. Orygenes oraz Ireneusz podnoszą kwestię jego dynamicznego działania i roli w Trójcy, choć interpretacje różnią się co do jego osobowości.

Modlitwy i nabożeństwa do Ducha Świętego

  • W Kościele rzymskokatolickim:
    • Godzinki o Duchu Świętym
    • Koronka ku czci Ducha Świętego
  • W Kościołach mariawickich: Nowenna do Ducha Przenajświętszego