„`html
Dubie – Wieś w Małopolsce
Dubie to wieś położona w województwie małopolskim, w powiecie krakowskim, w gminie Krzeszowice. W latach 1975-1998 należała administracyjnie do województwa krakowskiego.
Położenie
Wieś znajduje się w kotlinie rzek Szklarki, Racławki i Rudawki, otoczona zalesionymi wzgórzami. Wysokości względne wzgórz przekraczają 100 metrów:
- Wielka Skała (południe)
- Widoma (północ i wschód)
- Łysa Góra (zachód, 419 m)
W okolicy znajdują się doliny: Dolina Racławki i Dolina Szklarki.
Historia
Dubie ma bogatą historię, sięgającą średniowiecza. Wzmianki o wsi pochodzą z XIV wieku, a jej dawne nazwy to m.in. Dup, Dupe oraz Dupy. Na wzgórzu Zamczysko znajdowała się murowana wieża obronna.
Od XIV wieku wieś była w posiadaniu rodu Toporów. W 1929 roku odnotowano najzimniejszą noc w historii polskiej meteorologii (-42 °C).
Obiekty i wydarzenia
W Dubiu znajduje się Kopalnia Odkrywkowa Dolomitu oraz najstarsze osady skalne ze środkowego dewonu. W 1995 roku kręcono tutaj film „Dwa światy”, a w 2004 roku „Vinci”.
Na wzgórzu Widoma znajduje się mogiła partyzantów oraz żołnierzy radzieckich poległych w 1944 roku. W Dolinie Szklarki znajduje się pstrągarnia „Rózin”, założona w 1851 roku, będąca pierwszą sztuczną wylęgarnią w Galicji.
W Dolinie Szklarki znajduje się również pomnik przyrody – skałka dolnokarbońskiego wapienia z żyłą porfiru, oraz pozostałości po dawnych budowlach obronnych na wzgórzu Zamczysko.
Linki zewnętrzne
- Archiwalne widoki miejscowości w bibliotece Polona
„`