Dzisiaj jest 27 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Drugnia

Chcę dodać własny artykuł

„`html

Drugnia – Charakterystyka

Drugnia to wieś w Polsce, zlokalizowana w województwie świętokrzyskim, w powiecie kieleckim, w gminie Pierzchnica. Miejscowość jest znana z jednego z źródeł rzek Wschodnia oraz Czarna Staszowska.

Historia

Pochodzenie wsi jest niepewne; przypuszcza się, że powstała w XIII wieku. Pierwszy kościół, pod wezwaniem św. Wawrzyńca i św. Zygmunta, zbudowano w XV wieku. Po jego zniszczeniu w 1617 roku, wzniesiono nowy, modrzewiowy kościół. W XVIII wieku, Drugnia była królewszczyzną w powiecie wiślickim.

W 1864 roku, w wyniku uwłaszczenia, mieszkańcy stali się właścicielami ziemi. W XIX wieku w Drugni powstał szpital dla ubogich. W czasie powstania styczniowego miały tu miejsce walki z oddziałem kozackim, co upamiętnia krzyż i tablica pamiątkowa w szkole.

W okresie międzywojennym wieś miała rozwiniętą infrastrukturę, w tym szkołę, straż pożarną oraz spółdzielnię mleczarską. Po 1939 roku, podczas II wojny światowej, stacjonowały tu oddziały niemieckie, a mieszkańcy angażowali się w ruch oporu. Szkoła, założona w XVI wieku, została reaktywowana w 1867 roku i działa do dziś.

Zabytki

  • Kościół pw. św. Wawrzyńca – neogotycki, zbudowany w latach 1876–1880. Na miejscu wcześniejszego kościoła z XV wieku, który spłonął w 1617 r.
  • Kapliczka św. Jana Nepomucena – z drugiej połowy XVIII wieku, wpisana do rejestru zabytków.

Osoby związane z Drugnią

  • Aleksander Waligórski (1802–1873) – inżynier, porucznik w powstaniu listopadowym, generał w powstaniu styczniowym.

„`