Dzisiaj jest 13 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Droga Mleczna

Droga Mleczna

Droga Mleczna jest spiralną galaktyką z poprzeczką, w której znajduje się Układ Słoneczny. Znana jest również jako Galaktyka, zawierająca od 100 do 400 miliardów gwiazd. Jej średnica wynosi około 100 000 lat świetlnych, a grubość sięga 1 000 lat świetlnych.

Na nocnym niebie Droga Mleczna ukazuje się jako jasna smuga, a jej najjaśniejsze obszary znajdują się w kierunku centrum, w gwiazdozbiorze Strzelca. Galaktyka jest również silnie nachylona do płaszczyzny ekliptyki. Porusza się w kierunku Supergromady Lokalnej, przyciągana przez Wielki Atraktor, z prędkością przekraczającą 2 miliony km/h.

Wiek

W 2004 roku astronomowie oszacowali wiek Drogi Mlecznej na 13,6 miliarda lat, na podstawie analizy zawartości berylu w gwiazdach gromady kulistej NGC 6397.

Budowa

Droga Mleczna ma masę około 1 biliona mas Słońca i dysk galaktyczny o średnicy 100–120 tysięcy lat świetlnych, który z boku przypomina dysk z soczewkowatym zgrubieniem w centralnej części. Centrum Galaktyki znajduje się około 27 000 lat świetlnych od Słońca i jest widoczne w gwiazdozbiorze Strzelca.

W Układzie Słonecznym prędkość orbitalna wynosi około 268 km/s, a gwiazdy w dysku galaktycznym poruszają się z prędkościami powyżej 200 km/s. Droga Mleczna jest klasyfikowana jako galaktyka spiralna z poprzeczką SBc lub SBb. Główne ramiona Galaktyki to:

  • Ramię Strzelca
  • Ramię Węgielnicy
  • Ramię Perseusza
  • Ramię Krzyża

Oprócz nich istnieją mniejsze ramiona, takie jak Ramię Oriona. Całość otacza kuliste halo złożone ze starych gwiazd oraz około 200 gromad kulistych.

Sąsiedztwo

Droga Mleczna, Galaktyka Andromedy i Galaktyka Trójkąta tworzą Grupę Lokalną, składającą się z co najmniej 54 galaktyk. Galaktyka Andromedy jest najbliższą galaktyką podobną do Drogi Mlecznej. Przewiduje się, że za ponad 3 miliardy lat dojdzie do zderzenia tych dwóch galaktyk, co wpłynie na orbitę Układu Słonecznego.

Przypisy

Informacje zebrane na podstawie badań astronomicznych oraz obserwacji.

Linki zewnętrzne