„`html
Drawsko
Drawsko to wieś w Polsce, usytuowana w województwie wielkopolskim, w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim. Jest siedzibą gminy wiejskiej Drawsko i leży przy drodze wojewódzkiej nr 181.
Nazwa i Historia
Wieś ma średniowieczne korzenie, z pierwszymi wzmiankami w dokumentach z XIII wieku. W Kodeksie dyplomatycznym Wielkopolski została wspomniana jako iuxta campum Dratzensem w 1251 roku, a jako Drawsko w 1298 roku. W kolejnych latach miejscowość znana była także jako Drawitczker Felder oraz Dratzig po zaborach. Nazwa wsi pochodzi od rzeki Drawy, dopływu Noteci, z dodaniem sufiksu -sko.
W okresie międzywojennym w Drawsku stacjonowała placówka Straży Granicznej. W latach 1975–1998 wieś należała do województwa pilskiego.
Zabytki
W Drawsku znajduje się Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa, zbudowany w latach 1909–1911, który w 1920 roku został przekształcony w świątynię. Warto zwrócić uwagę na historyczne budowle, takie jak:
- Dom szczytowy nr 31 (koniec XVIII wieku)
- Kuźnia (początek XX wieku)
- Eklektyczny budynek Urzędu Gminy (przełom XIX i XX wieku)
- Szkoła (dwa symetryczne budynki z początku XX wieku)
- Kapliczka przy szkole z nazwiskami ofiar obu wojen światowych
Bibliografia
- A.M. Wyrwa, Drawsko ‑ ogniwo dawnego łańcucha osadniczego, Tygodnik Pilski nr 34(40), 24.08.1980
- Ziemia nadnotecka wczoraj dziś jutro, materiały z sesji naukowej, Drawsko-Poznań 2004
- A.M. Wyrwa, Prahistoryczne i średniowieczne ślady osadnictwa w rejonie Drawska, Fontes Archaeologici Posnanienses 41(2005)
- A.M. Wyrwa, Zabobony, „wampiry” i remedia antywampiryczne, Poznań 2008
Linki zewnętrzne
„`