Dzisiaj jest 25 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Dotyk

Chcę dodać własny artykuł

Dotyk jako zmysł

Dotyk, będący częścią układu czuciowego, jest uznawany za jeden z podstawowych zmysłów. Wrażenia dotykowe są wynikiem sygnałów przesyłanych przez różne komórki reagujące na ciepło, zimno, nacisk oraz ból.

Receptory dotyku

Receptory zmysłu dotyku, takie jak mechanoreceptory i ciałka blaszkowate, znajdują się w skórze. Możemy je podzielić na dwie główne grupy:

  • Narządy czucia powierzchniowego: Zlokalizowane w skórze, odbierają wrażenia dotykowe, ciepła, zimna, nacisku, pieczenia i swędzenia. Ich rozmieszczenie jest nierównomierne; najwięcej znajduje się na wargach, opuszkach palców i podeszwach stóp, a najmniej na grzbiecie i łokciach.
  • Narządy czucia głębokiego: Położone głęboko pod skórą, w mięśniach, stawach i więzadłach, odbierają różne rodzaje wrażeń, w tym ból związany z stanami zapalnymi. Umożliwiają również ocenę kształtu, ciężaru oraz twardości przedmiotów.

Bodźce z receptorów dotykowych przekazywane są do mózgu za pośrednictwem nerwów czuciowych.

Funkcja obronna zmysłu dotyku

Zmysł dotyku pełni istotną rolę obronną. W przypadku działania czynnika szkodliwego, który wywołuje ból, zachodzi automatyczny ruch ciała mający na celu uniknięcie kontaktu z tym czynnikiem. Ten odruch jest bezwarunkowy, co oznacza, że występuje niezależnie od woli.

Kategoria

Zmysły