Dzisiaj jest 27 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Dormowo

Chcę dodać własny artykuł

„`html

Dormowo

Dormowo, znane także jako Durmowo, to wieś sołecka w Polsce, położona w województwie wielkopolskim, w powiecie międzychodzkim, w gminie Międzychód. Miejscowość posiada średniowieczną metrykę i istnieje co najmniej od połowy XV wieku, kiedy to została po raz pierwszy wzmiankowana w dokumencie z 1469 roku.

Historia

Początkowo Dormowo było własnością szlachecką, a później przeszło w ręce kościelne biskupstwa poznańskiego. W 1472 roku znajdowało się w powiecie poznańskim Królestwa Polskiego, a w 1508 roku wchodziło w skład parafii Kamionna.

Ważniejsze wydarzenia w historii miejscowości obejmują:

  • W 1469 roku pierwsza wzmianka o Dormowie w aktach sądowych.
  • W 1500 roku konflikt pomiędzy Mścichem Buszewskim a Andrzejem Głażewskim dotyczący jeziora Wiele.
  • W 1508 roku Dormowo oraz Głażewo stały się wsią biskupią, a król Zygmunt Stary nadał immunitet.

W XVI wieku wieś była notowana w rejestrach podatkowych, a w 1564 roku miała 16 łanów, w tym jeden sołecki. Mieszkańcy płacili różnorodne daniny, w tym czynsz i opłaty za młyny.

Pod koniec XVI wieku Dormowo należało do klucza pszczewskiego biskupstwa poznańskiego. Po II rozbiorze Rzeczypospolitej w 1793 roku miejscowość znalazła się pod zaborem pruskim. W XIX wieku odnotowano w niej 34 domy i 289 mieszkańców.

Zasoby naturalne

Okolice Dormowa obfitują w jeziora, w tym:

  • Jezioro Dormowskie (ok. 27 ha)
  • Jezioro Dormowskie Małe (3,11 ha)

Podsumowanie

Dormowo to wieś o bogatej historii, związana z biskupstwem poznańskim. Jej rozwój przez wieki kształtował się w kontekście lokalnych konfliktów, wymiany własności oraz zasobów naturalnych.

Linki zewnętrzne

Dormowo jako Durmowo w Słowniku historyczno-geograficznym województwa poznańskiego w średniowieczu

„`