Dzisiaj jest 19 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Donald Knuth

Donald Ervin Knuth

Donald Ervin Knuth (ur. 10 stycznia 1938) to amerykański matematyk i informatyk, znany jako jeden z pionierów informatyki. Jest emerytowanym profesorem Uniwersytetu Stanforda, najbardziej rozpoznawalnym z wielotomowego dzieła Sztuka programowania, które jest uznawane za jedno z najważniejszych opracowań dotyczących analizy algorytmów. Knuth jest także autorem systemu składu TeX oraz języka opisu fontów METAFONT.

Życiorys

Młodość i edukacja

Knuth urodził się w Milwaukee, Wisconsin. Ukończył Milwaukee Lutheran High School, gdzie osiągnął najwyższą średnią w historii szkoły. Początkowo planował karierę muzyczną, jednak zdecydował się na studia z zakresu fizyki na Case Institute of Technology, gdzie odkrył swoją pasję do matematyki i komputerów. W 1960 roku uzyskał tytuł bakałarza, a następnie tytuł doktora matematyki na California Institute of Technology w 1963 roku.

Działalność naukowa

Po uzyskaniu doktoratu, Knuth pracował na Caltech jako adiunkt i docent, a w 1968 roku objął stanowisko profesora na Uniwersytecie Stanforda. W latach 1976-1986 skoncentrował się na rozwijaniu systemów TeX i METAFONT. W 1990 roku otrzymał tytuł profesora sztuki programowania komputerów, a po przejściu na emeryturę w 1993 roku ograniczył swoją działalność do nieformalnych wykładów. Jego prace znacznie przyczyniły się do rozwoju algorytmiki i teorii komputerowej.

Osiągnięcia

Knuth jest autorem około 420 publikacji, 32 książek oraz twórcą wielu znanych algorytmów, w tym algorytmu Knutha-Morrisa-Pratta. Otrzymał liczne nagrody, w tym Nagrodę Turinga, Narodowy Medal Nauki oraz Nagrodę Grace Murray Hopper. Jest także uznawany za prekursora techniki literate programming.

Życie prywatne

Knuth jest żonaty z Nancy Jill Carter i ma dwoje dzieci. Pasjonuje się muzyką i gra na organach, które sam zaprojektował. W 1990 roku zrezygnował z używania poczty elektronicznej, argumentując, że to wystarczy na całe życie. Po swojej śmierci chciałby, aby prace nad TeX i METAFONT zostały zakończone, a błędy w programach nazwane „właściwościami”. W 2001 roku planetoida (21656) została nazwana jego imieniem.

Linki zewnętrzne