„`html
Dominowo
Dominowo to wieś w Polsce, znajdująca się w województwie wielkopolskim, w powiecie średzkim. Miejscowość była siedzibą gminy Dominowo i w latach 1954-1972 pełniła rolę siedziby władz gromady. W przeszłości administracyjnie należała do województwa poznańskiego.
Historia
Pierwsza wzmianka o Dominowie pochodzi z 1402 roku. Nazwa miejscowości wywodzi się od imienia Dumin. Pierwotnie wieś była własnością rycerstwa z rodu Dryjów. W latach 1505-1725 należała do rodu Chłapowskich. W 1823 roku z majątku wydzielono część gruntów, co doprowadziło do powstania nowej miejscowości – Marianowa.
Po I wojnie światowej wielu Niemców opuściło Dominowo, a nowe gospodarstwa zakupuły polskie rodziny. W okresie II wojny światowej wieś była miejscem działalności Armii Krajowej, a po wojnie zmieniła swój charakter narodowy, gdyż powróciły polskie rodziny, a Niemcy opuścili te tereny.
Rozwój po II wojnie światowej
W 1957 roku reaktywowano Kółko Rolnicze, a w latach 60. i 70. wybudowano nową infrastrukturę, w tym Dom Strażaka oraz oddział Banku Spółdzielczego. Lata 90. przyniosły dalszy rozwój, w tym budowę Ośrodka Zdrowia oraz sali gimnastycznej przy szkole.
Sytuacja administracyjna
Do 1791 roku Dominowo należało do powiatu pyzderskiego, a później do średzkiego. Po III rozbiorze Polski wieś weszła w skład państwa pruskiego. W 1955 roku stała się siedzibą gromady, a w 1973 roku, po kolejnej reformie, ponownie została siedzibą gminy. Obecnie gmina obejmuje 79,3 km² i liczy 337 mieszkańców.
Pomniki
- Głaz pamiątkowy przed Urzędem Gminy z napisem: Tym, którzy tworzyli rzeczywistość Dominowa w przeciągu 600 lat. 1402-2002
- Pomnik św. Mikołaja z dziećmi – patrona gminy.
„`