Dołżyca – Wieś w Województwie Podkarpackim
Dołżyca (w języku łemkowskim Должыця) to wieś położona w województwie podkarpackim, w powiecie sanockim, w gminie Komańcza. W latach 1977–1981 nosiła nazwę Długopole. Wieś ma bogatą historię, sięgającą pierwszej połowy XVI wieku.
Położenie
Wieś znajduje się w dolinie potoku Dołżyca, około 4 km na południowy zachód od Komańczy, na wysokości 525 m n.p.m. Jest usytuowana w pobliżu granicy polsko-słowackiej.
Historia
Dołżyca była lokowana w XVI wieku i przez wiele lat należała do ziemi sanockiej w województwie ruskim. W 1539 roku przeszła w ręce Mikołaja Herburta Odnowskiego. W XIX wieku właścicielem majątku był Alfred Lubaczewski. W okresie od 1340 do 1772 wieś znajdowała się pod administracją austriacką, a po I wojnie światowej była częścią Republiki Komańczańskiej.
W 1898 roku Dołżyca miała 381 mieszkańców i 55 domów, a w 1900 roku liczba mieszkańców wynosiła 357. Większość społeczności stanowiła ludność łemkowska oraz żydowska. Po II wojnie światowej mieszkańcy zostali wysiedleni, a nowi osadnicy przybyli z różnych regionów Polski.
W 1954 roku rozebrano drewnianą cerkiew greckokatolicką św. Michała, a w 2005 roku poświęcono nowy kościół rzymskokatolicki pw. bł. Edmunda Bojanowskiego.
Szlaki Piesze
- Komańcza – Dołżyca – Garb Średni (822 m n.p.m.) – Kanasiówka (823 m n.p.m.) – Moszczaniec
Dołżyca to miejsce o bogatej historii i pięknych walorach przyrodniczych, które przyciąga turystów oraz miłośników pieszych wędrówek.